Огляд новонароджених в межах медичного спостереження за немовлятами — вже звична процедура, яка дозволяє контролювати стан здоров’я, стежити за розвитком організму в найвразливіший період життя дитини.
Медичні сестри, які доглядають за новонародженими дітьми, мають усвідомлювати ступінь своєї відповідальності. У немовлят ще не сформована імунна система, тому всі дії медсестринського персоналу мають бути спрямовані на дотримання санітарно-гігієнічного режиму.
Також важливо стежити за розвитком дитини у перші дні, адже будь-які відхилення від нормальної маси тіла, зросту, розміру можуть свідчити про проблеми зі здоров’ям новонародженого. Тож розглянемо крок за кроком, як проводити огляд новонародженого в пологовому залі та надалі.
Але для початку перевірте, чи правильно ви знезаражуєте руки перед тим, як почати догляд за немовлям.
Зважування дитини на лотковій вазі
Збільшення маси тіла є показником нормального фізичного розвитку дитини. Перше зважування новонародженого відбувається в пологовій залі не раніше, ніж через 2 години після завершення контакту «шкіра до шкіри». Показники маси фіксуються на клейончастих медальйонах та у Медичній карті новонародженого за формою № 097/о, затвердженою наказом МОЗ 21.01.2016 № 29.
Новонароджену дитину зважують до другого годування, щоб отримати найточніший результат. При цьому дитину потрібно зважувати в пелюшках, враховуючи похибку.
Перед зважуванням новонародженого медична сестра має підготувати:
- сповивальний столик
- електронні ваги
- дезінфікуючий розчин
- пелюшки
- комплект одягу дитини
На сучасному етапі у багатьох закладах охорони здоров’я для зважування дітей використовують електронні ваги, зважування на яких здійснюється згідно з інструкцією. Проте варто знати, як правильно зважувати дитину і на лоткових вагах.
Алгоритм зважування під час огляду новонародженого
Вимірювання зросту дитини на горизонтальному ростомірі
Збільшення зросту дитини в межах норми є показником нормального фізичного розвитку, саме тому ця процедура є обов’язковою під час огляду немовляти.
Перше вимірювання довжини тіла новонародженого відбувається в пологовій залі на горизонтальному ростомірі або спеціальному сповивальному столику з сантиметровою шкалою не раніше, ніж через 2 години після завершення контакту «шкіра до шкіри». Показники зросту фіксують на клейончастих медальйонах та у Карті розвитку новонародженого.
Перед вимірюванням зросту новонародженого медична сестра має підготувати:
- сповивальний столик
- горизонтальний ростомір
- пелюшку
- дезінфікуючий розчин
✅✅✅ Графік відпусток медпрацівників — 2021: як скласти
Алгоритм вимірювання довжини тіла новонародженого
Вимірювання обводу грудної клітки та голови
Збільшення обводу голови дитини в межах норми, аналогічно як і маса тіла та зріст, є показником нормального фізичного розвитку. Збільшення або зменшення обводу голови дитини поза межею норми вказує на патологію нервової системи, а обводу грудної клітки — на патологію кістково-м’язової, дихальної систем.
Обвід грудної клітки та голови в пологовому будинку вимірюється стрічкою із стерильного бинта, яка потім прикладається до сантиметрової шкали сповивального столика.
Перше вимірювання обводу грудної клітки та голови новонародженого відбувається в пологовій залі не раніше, ніж через 2 години після завершення контакту «шкіра до шкіри». Показники обводу голови фіксують у Карті розвитку новонародженого.
Перед вимірюванням обводу грудної клітки та голови новонародженого медична сестра має підготувати:
- сповивальний столик
- пелюшку
- сантиметрову стрічку
- дезінфікуючий розчин
Алгоритм вимірювання обводу грудної клітки
✅✅✅ Тест «Атестація молодших спеціалістів з медичною освітою»
Алгоритм вимірювання обводу голови новонародженого
Перегляньте у цій статті чотири відеозаписи вебінарів від журналу «Довідник головної медичної сестри», щоб: ☀ правильно упровадити інфекційний контроль, ☀ працювати з УФ-опромінювачами, ☀ уникнути відповідальності за чужі помилки ☀ та подбати про власну безпеку на роботі