З метою убезпечення медика від інфікування під час виконання своїх обов’язків законодавством передбачено державні важелі впливу на адміністрацію медичного закладу. Насамперед йдеться про перевірки дотримання ліцензійних умов провадження медичної діяльності, акредитацію закладу тощо.
Так, новими Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з медичної практики, затвердженими постановою КМУ від 02.03.2016 № 285, передбачено, що ліцензіат зобов’язаний:
- надавати медичну допомогу та медичні послуги відповідно до локальних протоколів або на підставі уніфікованих клінічних протоколів, затверджених наказами МОЗ;
- дотримуватися встановлених санітарних норм, зокрема щодо профілактики внутрішньолікарняних інфекцій;
- дотримуватися медичних стандартів, уніфікованих клінічних протоколів, затверджених МОЗ;
- дотримуватися вимог Порядку та умов обов’язкового страхування медичних працівників та інших осіб на випадок інфікування вірусом імунодефіциту людини під час виконання ними професійних обов’язків, а також на випадок настання у зв’язку з цим інвалідності або смерті від захворювань, зумовлених розвитком ВІЛ-інфекції, затвердженого постановою КМУ від 16.10.1998 № 1642.
Під час перевірки акредитаційної комісії визначають відповідність медичного закладу Стандартам акредитації закладів охорони здоров’я, затвердженим наказом МОЗ від 14.03.2011 № 142.
Результати акредитації вносять до експертного висновку. У висновку зазначають пропозиції щодо акредитації закладу та присвоєння йому акредитаційної категорії (друга, перша, вища) або відмови в акредитації.
Перевірки у медичному закладі проводять також представники територіальних органів Держсанепідслужби та Держгірпромнагляду.
Держсанепідслужба має право перевіряти медичний заклад з питань, які містить Уніфікована форма акта перевірки дотримання вимог санітарного законодавства у лікувальнопрофілактичних закладах, затверджена наказом МОЗ від 10.04.2013 № 287. Акт перевірки, зокрема, містить й питання щодо забезпечення персоналу санітарним одягом та засобами індивідуального захисту, а також щодо наявності плану заходів з профілактики внутрішньолікарняних інфекцій.
В свою чергу представники Держгірпромнагляду перевіряють наявність у медичному закладі інструкцій з охорони праці, забезпеченість медперсоналу засобами індивідуального захисту та вивчають випадки інфікування під час виконання посадових обов’язків.