При встановленні посадового окладу керівним працівникам центру первинної медикосанітарної допомоги (далі — Центр) застосовують Умови оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення, затверджені наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров’я України від 05.10.2005 № 308/519 (далі — Умови оплати праці).
На установлення розмірів посадових окладів керівним працівникам закладів охорони здоров’я впливають певні чинники, розглянемо їх разом.
Посадовий оклад із підвищенням головного лікаря
Щоб установити базовий оклад головному лікарю Центру, потрібно визначити групу з оплати праці керівних працівників, до якої віднесено цей заклад за показником прикріпленого населення. Для цього скористаємося пунктом 6 додатка 2 «Показники віднесення закладів охорони здоров’я і установ соціального захисту населення до груп з оплатою праці керівних працівників» до Умов оплати праці. Якщо до Центру прикріплено, скажімо, 40 тисяч осіб, то робота головного лікаря такого закладу оплачуватиметься за V групою.
За таблицею, наведеною у пункті 2.2.1 Умов оплати праці, за V групою головному лікарю установлюється 14й тарифний розряд за Єдиною тарифною сіткою. Розмір окладу, що відповідає 14му тарифному розряду Єдиної тарифної сітки, з 1 січня 2015 року становить 2062 гривень.
За наявності вищої кваліфікаційної категорії за спеціальністю «Організація і управління охороною здоров’я» оклад головного лікаря підвищується на 44,9% тарифної ставки працівника 1го тарифного розряду за Єдиною тарифною сіткою, тобто на 382,55 гривень (п. 2.4.1 Умов оплати праці).
Отже, посадовий оклад головного лікаря становить 2444,55 гривень, цей показник і проставляють у графі 12 тарифікаційного списку (додаток 1 до Умов оплати праці).
Посадовий оклад із підвищенням завідувача амбулаторії
Як передбачено підпунктом 2.2.3 Умов оплати праці, керівникам структурних підрозділів (відділень, кабінетів, лабораторій, відділів тощо) — лікарям посадові оклади встановлюються, виходячи з тарифних розрядів лікарів відповідних спеціальностей та кваліфікаційних категорій (за умови, що спеціальність, за якою їм присвоєна кваліфікаційна категорія, відповідає профілю підрозділу, який вони очолюють), із урахуванням підвищення на 25% — при кількості посад лікарів, посад професіоналів із повною вищою немедичною освітою, що допущені до медичної діяльності, у підрозділі згідно зі штатним розписом понад 6 одиниць (з урахуванням посад керівників цих структурних підрозділів і без урахування посад лікарівінтернів).
Отже, з урахуванням підвищення посадовий оклад завідувача амбулаторії загальної практики — сімейної медицини, який має вищу кваліфікаційну категорію, становить 2577,5 гривень (2062 грн. + 515,5 грн.). Він також проставляється у графі 12 тарифікаційного списку.
Як бачимо, посадовий оклад головного лікаря (2444,55 грн.) менший за посадовий оклад завідувача амбулаторією загальної практики — сімейної медицини (2577 грн.).
Порівняння посадових окладів головного лікаря та завідувача амбулаторії
У разі якщо посадовий оклад головного лікаря менший за посадовий оклад керівника структурного підрозділу з відповідною кваліфікаційною категорією, для встановлення посадового окладу головному лікарю застосовують пункт 1.5 Умов оплати праці.
Ним передбачено, що посадові оклади керівників закладів охорони здоров’я, визначені за пунктами 2.1–2.2 із урахуванням підвищення за кваліфікаційну категорію, не можуть бути нижчими
від посадових окладів керівників структурних підрозділів — лікарів (провізорів) відповідної або нижчої кваліфікації, визначених за пунктами 2.1–2.2 із урахуванням підвищення за оперативне втручання. Зауважимо, що цей порядок встановлення посадових окладів не застосовується для керівників, які не мають кваліфікаційної категорії.
У нашій ситуації посадові оклади керівників порівнюються, і визначається різниця (2577,5 грн. – 2444,55 грн. = 132,95 грн.).
Ураховуючи наведене, головному лікарю встановлюється посадовий оклад 2577,5 гривень, який проставляється у графі 5 тарифікаційного списку і потім підвищується за наявність кваліфікаційної категорії.
Посадові оклади головного бухгалтера та заступників головного лікаря
Відповідно до абзацу другого підпункту 2.2.1 Умов оплати праці заступникам керівників закладів і заступникам керівників структурних підрозділів посадові оклади встановлюють на 5–15% нижче
від посадового окладу відповідного керівника, а головному бухгалтеру — на 10–30% нижче.
Тож заступникам головного лікаря та головному бухгалтеру посадові оклади визначають з огляду на посадовий оклад керівника, проставлений у графі 5 тарифікаційного списку, шляхом зменшення його розміру на відповідний відсоток.
Визначені посадові оклади і проставляють у графі 5 тарифікаційного списку.
Зауважимо, що посадові оклади заступників керівника з числа лікарів у цьому випадку підвищуються за кваліфікаційну категорію.
Посадові оклади керівників закладів охорони здоров’я
Згідно з пунктом 1.5 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров’я України
від 05.10.2005 № 308/519, посадові оклади керівників закладів охорони здоров’я, визначені за пунктами 2.1–2.2 з урахуванням підвищення за кваліфікаційну категорію, не можуть бути нижчими від посадових окладів керівників структурних підрозділів — лікарів (провізорів) відповідної або нижчої кваліфікації, визначених за пунктами 2.1–2.2
з урахуванням підвищення за оперативне втручання
Додаткові умови оплати праці
Працівникам закладів охорони здоров’я, підпорядкованим окремим органам державної влади, можуть установлюватись додаткові умови оплати праці, передбачені відповідними нормативноправовими актами: