Як обліковувати ендопротези, що придбав пацієнт

17
Автор
керівник експертної групи «Експертус Головбух» Цифрового видавництва Експертус, Київ

Запитання

Заклад охорони здоров’я проводить платні операції із заміни суглобів. Як облікувати ендопротези, якщо їх закупив сам пацієнт?

Відповідь

Якщо ендопротезування — виключно платна послуга, то умови, за якими її надаватимете, передбачте в Положенні про надання платних послуг. Зокрема, пропишіть можливість проводити операції з матеріалів замовника.

Платні послуги в ЗОЗ

Розробіть і затвердьте калькуляцію такої послуги, а також обов’язково оприлюдніть тарифи. Тобто виконайте всі приписи постанови КМУ «Деякі питання надання послуг з медичного обслуговування населення за плату від юридичних і фізичних осіб» від 05.07.2024 № 781.

Укладіть із пацієнтом договір. У ньому зазначте, що виконуєте ендопротезування з матеріалів пацієнта.

Щодо суглоба — вважаємо, що ендопротез, який придбав пацієнт власним коштом, маєте облікувати поза балансом.

Облікувати штучний суглоб на балансі закладу підстав немає. ЗОЗ не набуває права власності на суглоб і не отримуватиме від його використання економічної вигоди в майбутньому, тобто не спрацьовують критерії визнання активами зі статті 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХІV (далі — Закон про бухоблік). Відповідно, не можна його й зарахувати на баланс як запаси (п. 4 НП(С)БО 9 «Запаси»).

Зверніть увагу! Позабалансовий облік дає змогу контролювати рух матеріалів, які тимчасово перебувають у розпорядженні ЗОЗ, але не є його власністю (Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена наказом Мінфіну від 30.11.1999 № 291). У ситуації, що склалася, дійсно пацієнт передає ЗОЗ на зберігання до моменту операції суглоб, який придбав сам. Проте ендопротез і далі належить пацієнтові 

Вартість суглоба, який отримали від пацієнта, облікуйте за дебетом позабалансового субрахунку 022«Матеріали, прийняті для переробки». Після того як використаєте матеріали під час надання медпослуги, їх вартість покажіть за кредитом цього субрахунка. 

Облік ведіть за цінами, що передбачили в договорі, приймально-передавальних актах тощо (Інструкція № 291). 

Надходження штучного суглоба на позабаланс підтвердьте актом приймання-передачі довільної форми. Окрім обов’язкових реквізитів первинних документів зі статті 9 Закону про бухоблік, вкажіть: 

  • назву суглоба, його характеристики (модель, розмір, серійний номер тощо);
  • дату надходження;
  • ПІБ пацієнта;
  • номер і дату договору про надання платних послуг;
  • ПІБ відповідальної особи ЗОЗ, яка прийняла суглоб;
  • підписи обох сторін. 

Після того як проведете операцію, складіть акт про списання. Окрім обов’язкових реквізитів, в акті зазначте:

  • дату й час використання;
  • ПІБ пацієнта;
  • інформацію про вид операційного втручання;
  • підписи хірурга й іншого медичного персоналу, присутнього під час ендопротезування. 

Форми первинних документів закріпіть у Положенні про надання платних послуг та/або в обліковій політиці ЗОЗ.

Як надавати платну послугу «Чекап»

У бухобліку зробіть такі проведення:

  • Дт 022 — К-т  — отримали за актом суглоб від пацієнта за ціною, що зазначили у договорі;
  • Д-т 23 «Виробництво» — К-т 22 «МШП», 131 «Знос основних засобів», 661 «Розрахунки за заробітною платою», 651 «За розрахунками із загальнообовязкового державного соціального страхування», 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» тощо — нарахували витрати із надання медпослуги;
  • Д-т — К-т 022 — списали з позабалансу суглоб, що використали під час надання медпослуги;
  • Д-т 361 «Розрахунки із вітчизняними покупцями» — К-т 703 «Дохід від реалізації робіт і послуг» — підписали акт наданих послуг із ендопротезування й визнали дохід;
  • Д-т 903 «Собівартість реалізованих робіт і послуг» — К-т 23  списали собівартість реалізованих робіт і послуг;
  • Д-т 311 «Поточні рахунки у національній валюті» — К-т 361 — отримали оплату від пацієнта у безготівковій формі.

Вище показали наше бачення обліку. Проте щоб його реалізувати, слід чітко передбачити виконання операції з матеріалів пацієнта в договорі та в Положенні про надання платних послуг.

Також наголошуємо, що такі облікові записи можна зробити, якщо в ЗОЗ немає договору з НСЗУ, який передбачає надання медичних послуг з ендопротезування суглобів. 

Якщо договір з НСЗУ є і комунальний ЗОЗ надає послугу ендопротезування як платну у випадках, коли таких операцій не покриває ПМГ, то встановлювати ендопротези, придбані коштом фізособи, заборонено (п. 4 розд. І Порядку функціонування електронної системи забезпечення формування та ведення електронної черги з безоплатного ендопротезування пацієнтів, затвердженого наказом МОЗ від 26.12.2024 № 2180). 

У такій ситуації пацієнт має заздалегідь унести кошти як благодійну допомогу на рахунок ЗОЗ, який далі закупить потрібну модель ендопротеза. Тоді суглоб слід зараховувати на баланс як запаси й відповідно провести в обліку через рахунки обліку доходів і витрат. 

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою