У багатьох із них вагітність протікає на фоні захворювання, що негативно позначається на здоров’ї як матері, так і дитини. За даними американських дослідників, близько 4% всіх випадків вагітності у США ускладнюються порушеннями вуглеводного обміну. Із цієї кількості у 12% жінок діабет діагностується ще до вагітності, а у 88% захворювання виникає безпосередньо на фоні вагітності.
Читайте: "Протипожежна безпека в медзакладі — основні питання контролю"
Всі порушення вуглеводного обміну у вагітних можна розділити на дві основні групи:
- передгестаційний цукровий діабет — цукровий діабет 1-го типу, цукровий діабет 2-го типу й інші типи цукрового діабету, виявлені до вагітності;
- безпосередньо гестаційний цукровий діабет, виявлений під час вагітності.
Ризик ускладнень вагітності на фоні цукрового діабету
Передгестаційний цукровий діабет — це одне з найбільш небезпечних екстрагенітальних захворювань, що становить високий ризик для здоров’я та життя матері і плоду.
У ході багатьох клінічних і експериментальних досліджень вдалося довести, що гіперглікемія і пов’язані з нею метаболічні порушення впливають на розвиток таких перинатальних ускладнень:
- мимовільні аборти
- передчасні пологи
- гіпоксія і внутрішньоутробна загибель плода
- неонатальні гіпоглікемії
- респіраторний дистрес-синдром
- вроджені вади розвитку у дітей, часто несумісні з життям.
У матерів із передгестаційним цукровим діабетом частіше спостерігається багатоводдя, інфекція сечовивідних шляхів, гестоз, розвиток і прогресування судинних ускладнень цукрового діабету.
Враховуючи названі чинники, у 50% випадків лікарі наполеглево рекомендували жінкам із передгестаційним цукровим діабетом уникати вагітності. У разі ж настання вагітності для поліпшення обміну речовин у матері і зниження ризику розвитку перинатальних ускладнень у плода жінки проводили майже всю вагітність у стаціонарі під постійним наглядом спеціалізованої бригади.
Читайте: "Відпустки медичних працівників: складаємо графік на 2018-й рік!"
Важливість навчання вагітних самоконтролю цукрового діабету
На сьогодні підхід до проблеми вагітності на фоні цукрового діабету докорінно змінився. Поява «Шкіл хворих на цукровий діабет», нових технологій у виробництві сучасних генно-інженерних інсулінів людини та інсулінових аналогів, якісних засобів самоконтролю дала змогу навчити пацієнток із цукровим діабетом самостійно керувати своїм захворюванням, а саме своєчасно гнучко коригувати інсулінотерапію залежно від результатів самоконтролю і домагатися стабільної компенсації цукрового діабету.
У останні роки у практику ведення вагітної на цукровий діабет активно впроваджується метод помпової інсулінотерапії. Рівень глюкози крові у пацієнток із цукровим діабетом при вагітності не має виходити за межі від 3,3 до 6,5 ммоль/л протягом всієї вагітності. Досягти таких результатів допомагають інсулінові помпи, які мають датчик контролю глюкози у реальному часі.
Читайте: "Планування роботи медичного закладу на 2018 рік"
Передгравідарна підготовка вагітних з цукровим діабетом
Доведено, що оптимізація контролю глікемії, виявлення і стабілізація пізніх ускладнень цукрового діабету і супутніх захворювань задовго до зачаття достовірно знижують частоту розвитку вроджених вад, самовільних абортів, перинатальної патології, ускладнень вагітності і запобігають прогресуванню судинних ускладнень цукрового діабету в цей період. З огляду на це, необхідність підтримання близьких до норми показників обміну речовин вже не підлягає сумніву.
У 1992 році Європейський підрозділ Міжнародної діабетичної федерації пропонував проводити обов’язкову передгравідарну (до настання вагітності) підготовку у всіх жінок із цукровим діабетом.
У цивілізованому суспільстві таке поняття, як «планування сім’ї», є цілком буденним. В Україні ж тільки останніми роками жінки, і далеко не всі, почали заздалегідь піклуватися про здоров’я своїх нащадків і звертатися за спеціалізованою медичною допомогою ще до настання вагітності. Пацієнтки з передгестаційним цукровим діабетом, на жаль, не є винятком. Тому найважливішим завданням ендокринологів та акушерів-гінекологів є виявлення та орієнтування жінок репродуктивного віку з передгестаційним цукровим діабетом на передгравідарну підготовку.
Читайте: "Реімбурсація в Україні: основні проблеми та процес впровадження"
Якщо не проводити повноцінну передгравідарну підготовку, то на сприятливий результат вагітності розраховувати не доведеться. Досить зазначити, що при концентрації глікозильованого гемоглобіну — показника тривалої компенсації цукрового діабету — у першому триместрі понад 10% вагітність взагалі пропонується переривати через дуже високий ризик вроджених вад розвитку у майбутньої дитини.
Наостанок надзвичайно важливо ще раз підкреслити, що єдиним шляхом запобігання різним важким ускладненням у матерів та новонароджених є досягнення стійкої компенсації вуглеводного обміну і нормалізація інших значущих метаболічних розладів не пізніше, ніж за півроку до настання вагітності, і абсолютне виключення випадкової вагітності. Із огляду на це, постає нагальна потреба цілеспрямовано мотивувати дівчат і жінок репродуктивного віку, які хворіють на цукровий діабет, планувати вагітність на рівні шкіл самоконтролю, жіночих консультацій і поліклінік. Народження здорової дитини — це мрія кожної жінки, і в сучасному суспільстві вона здійсненна!