Утилізація свинцевих фартухів
Запитання
Чи підлягають свинцеві фартухи, які використовували в лікувальному закладі як засоби індивідуального захисту, обов’язковій утилізації? Чи належать вони до категорії D? Як поводитися з такими відходами?
Відповідь
Відповідає в «Експертус Медзаклад» голова ГО «ЕАЦ» «Медичний Конструктор», співавтор нових ДБН для закладів охорони здоров’я, Владислав Смірнов.
Як отримати ліцензію на поводження з небезпечними медичними відходами
Алгоритм залежить від вмісту важких металів у фартусі та місцевого порядку поводження з токсикологічно небезпечними відходами.
Свинцеві фартухи не належать до відходів категорії D. Адже рентгензахисний одяг не є джерелом іонізуючого випромінювання та не накопичує радіаційне забруднення.
Натомість до відходів категорії D належать усі матеріали, що утворюються в результаті використання радіоізотопів у медичних та/або наукових цілях у будь-якому агрегатному стані, що перевищують допустимі рівні, встановлені нормами радіаційної безпеки. Так визначає пункт 1 розділу VII Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами, затверджених наказом МОЗ від 08.06.2015 № 325 у редакції наказу МОЗ від 06.09.2022 № 1602 (далі — ДСанПіН № 325).
Опромінення — це вплив на людину іонізуючого випромінювання. Воно може бути:
- зовнішнім — внаслідок практичної діяльності від джерел іонізуючого випромінювання поза тілом людини
- внутрішнім — від джерел іонізуючого випромінювання всередині тіла людини (ст. 1 Закону України «Про захист людини від впливу іонізуючого випромінювання» від 14.01.1998 № 15/98-ВР; далі — Закон № 15/98)
Під час використання джерел іонізуючого випромінювання в медичній практиці необхідно обов’язково застосувати засоби індивідуального захисту та контролювати дози опромінення пацієнтів (ч. 1 ст. 17 Закону № 15/98).
Спільний наказ Державної інспекції ядерного регулювання України та МОЗ «Про затвердження Загальних правил радіаційної безпеки використання джерел іонізуючого випромінювання у медицині» від 16.02.2017 № 51/151 не містить положення щодо утилізації такого засобів індивідуального захисту, як свинцевий фартух.
NB! Із 29 листопада 2022 року під час поводження з відходами, які містять ртуть, важкі метали та інші токсичні речовини, не треба керуватися ДСанПіНом № 325.
Прямої вимоги поводження із засобами індивідуального захисту, зокрема зі свинцевим фартухом, законодавство не передбачає. Ймовірно, маємо зарахувати свинцевий фартух до «інших токсикологічно небезпечних відходів». До них належать, наприклад, прилади та обладнання, що містять важкі метали (п. 2 розд. VI ДСанПіН № 325). Адже свинець це важкий метал. Водночас рекомендуємо звернути увагу на вміст свинцю у фартусі. Від цього залежить подальша стратегія щодо утилізації.
✅✅✅ Порядок поводження з медичними відходами: скачайте зразок СОП
Поводження з токсикологічно небезпечними відходами здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства. Щоб уточнити порядок поводження з важкими металами, радимо звернутися до органів місцевого самоврядування. Адже кожна область має повноваження встановлювати свої вимоги щодо інших токсикологічно небезпечних відходів.
Додатково варто уточнити у дистриб’юторів вміст свинцю та інших деталей задля дотримання вимог законодавства в частині поводження з медичними відходами.