Евакуація майна КНП в надзвичайних ситуаціях
Запитання
Як організувати і провести евакуацію майна комунального закладу охорони здоров’я в надзвичайних ситуаціях, як-от бойові дії та загроза окупації?
Відповідь
Відповідь на це запитання в «Експертус Медзаклад» дала адвокат, Юлія Миколаєць.
Як скласти стратегічний план розвитку закладу охорони здоров’я
Аби з’ясувати, який суб’єкт повинен займатися евакуацією майна КНП під час бойових дій, звернімося до нормативно-правових актів, що регулюють порядок евакуації.
Під евакуацією слід розуміти організоване виведення чи вивезення із зони надзвичайної ситуації або зони можливого ураження:
- населення, якщо виникає загроза його життю або здоров’ю
- матеріальних і культурних цінностей, якщо виникає загроза їх пошкодження або знищення (п. 7 ч. 1 ст. 2 Кодексу цивільного захисту України; КЦЗ)
Порядок проведення евакуації у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій затверджений постановою КМУ від 30.10.2013 № 841 (далі — Порядок № 841). Як і КЦЗ, абзац 1 пункту 10 Порядку № 841 унормовує, що евакуацію матеріальних і культурних цінностей проводять у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій, які можуть заподіяти їм шкоду, якщо є час її провести. Наявність часу на евакуацію визначають на підставі інформації суб’єктів моніторингу, спостереження, лабораторного контролю та прогнозування надзвичайних ситуацій.
Обсяги та черговість проведення евакуації матеріальних і культурних цінностей, їх детальний перелік визначають органи державної влади, суб’єкти господарювання, громадські об’єднання та/або громадяни, в управлінні, віданні або власності яких перебувають зазначені цінності. Визначені обсяги та черговість враховують під час планування заходів з евакуації (абз. 2 п. 10 Порядку № 841).
До того ж приймає, перевозить, розміщує, обліковує та зберігає евакуйовані матеріальні і культурні цінності орган, відповідальний за організацію евакуації. І робить він це у визначеному законодавством порядку (абз. 3 п. 10 Порядку № 841).
Отже, евакуацію, зокрема, матеріальних цінностей повинен проводити суб’єкт, визначений законодавством.
Відповідальність за евакуацію майна КНП
Завдання та обов’язки суб’єктів господарювання у сфері цивільного захисту встановлює стаття 20 КЦЗ. Серед них — організація та здійснення під час виникнення надзвичайних ситуацій евакуаційних заходів щодо працівників та майна суб’єкта господарювання (п. 4 ч. 1 ст. 20 КЦЗ).
Варто зазначити, що евакуація може здійснюватися на державному, регіональному, місцевому або об’єктовому рівні (ч. 1 ст. 33 КЦЗ). А рішення про евакуацію на об’єктовому рівні приймають керівники суб’єктів господарювання. Так передбачає пункт 4 частини третьої статті 33 КЦЗ. Аналогічна норма наведена в абзаці 4 пункту 12 Порядку № 841.
Відтак рішення про проведення об’єктової евакуації приймає саме керівник суб’єкта господарювання.
✅✅✅Як вести Реєстр медичних висновків в ЕСОЗ
Евакуація майна комунального некомерційного підприємства — це об’єктова евакуація. Тому рішення про таку евакуацію та її проведення належить до компетенції керівника суб’єкта господарювання, у нашому випадку — директора КНП.
Своєю чергою, повноваження військової адміністрації закріпленістаттею 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 № 389-VIII (далі — Закон № 389). І серед них відсутні повноваження, які стосуються безпосередньої організації та проведення евакуації майна КНП.
Отже, з огляду на норми КЦЗ, Порядку № 841 і Закону № 389, займатися евакуацією майна КНП повинен директор підприємства. Оскільки ідеться про об’єктову евакуацію, яка не належить до повноважень військової адміністрації.
Порядок об’єктової евакуації
Для планування, підготовки та проведення евакуації в центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів АР Крим, місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та на об’єктах господарювання утворюють органи з евакуації. До таких органів належать комісії з питань евакуації, збірні пункти евакуації, проміжні пункти евакуації, приймальні пункти евакуації (п. 20—21 Порядку № 841).
NB! За що відповідають комісії з питань евакуації:
-
- за планування евакуації на відповідному рівні
- підготовку населення до здійснення заходів з евакуації
- підготовку органів з евакуації до виконання завдань
- здійснення контролю за підготовкою проведення евакуації
- приймання і розміщення евакуйованого населення, матеріальних і культурних цінностей.
Керівника комісії з питань евакуації та її персональний склад призначає орган, за рішенням якого утворені органи з евакуації. У невідкладних випадках у складі таких комісій утворюють оперативні групи, що починають роботу з моменту прийняття рішення про проведення евакуації населення (п. 22 Порядку № 841).
УВАГА! На об’єктах господарювання, що потрапляють у зони можливих надзвичайних ситуацій, з чисельністю працівників менш ніж 50 осіб комісії з питань евакуації не утворюють. Натомість призначають особу, яка виконує функції такої комісії (п. 22 Порядку № 841).
Комісія з питань евакуації, утворена на об’єкті господарювання:
- організовує оповіщення та ведення обліку працівників, уточнює дані про транспортні засоби, строк їх подання, маршрути і порядок руху
- подає необхідну інформацію комісії з питань евакуації, утвореній Радою міністрів АР Крим, місцевою держадміністрацією, органом місцевого самоврядування, на території якого заплановано розмістити евакуйованих працівників
- забезпечує зустріч та розміщення евакуйованих працівників у безпечному районі та організовує їх інформаційне забезпечення (п. 39 Порядку № 841)
Отже, керівник КНП створює комісію з питань евакуації, яка має здійснювати заходи щодо евакуації працівників та майна підприємства. Якщо на КНП працює менше 50 осіб, керівник призначає особу, що виконує функції комісії з питань евакуації.