Щеплення проти сказу

16091
Автор
головний редактор експертно-правової системи «Експертус Медзаклад»

Запитання

У яких закладах охорони здоров’я (ЗОЗ) роблять щеплення від сказу?

Відповідь

Заклади первинки не вакцинують пацієнтів від сказу. Щеплення проти сказу проводять у ЗОЗ, які надають спеціалізовану медичну допомогу.

Інфекційний контроль за новими вимогами МОЗ: онлайн-курс

Як проводити щеплення від сказу, визначає наказ МОЗ «Про удосконалення заходів профілактики захворювань людей на сказ» від 15.04.2004 № 205. Цим наказом МОЗ затвердило:

  • Примірне положення про Центр антирабічної допомоги (далі — Примірне положення № 205)
  • Методику організації та надання антирабічної допомоги (далі — Методика № 205)

Підпункт 1.1 Примірного положення № 205 передбачає, що функції Центру антирабічної допомоги в кожній області покладають на травматологічне відділення одного з лікувально-профілактичних закладів. У таких центрах:

  • надають медичну допомогу особам, які звертаються з приводу укусів, подряпин, заслинень їх тваринами
  • за потреби призначають і проводять курс антирабічних щеплень (пп. 2.2 Примірного положення № 205)

Першу медичну допомогу особам, які звертаються з приводу укусів, подряпин, заслинень будь-якими тваринами, а також особам, які отримали ушкодження шкіряних покривів і попадання інфікованого матеріалу на слизові оболонки при розтині туш тварин, що загинули від сказу, або при розтині трупів людей, які померли від сказу, надають лікувально-профілактичні заклади (п. 1 Методики № 205).

У разі звернення пацієнта з такою проблемою ЛПЗ забезпечують направлення до травматологічного пункту (кабінету), а за його відсутності — до хірургічного кабінету або хірургічного відділення лікарні для призначення та проведення курсу антирабічних щеплень (пп. 3.3 Методики № 205).

Окрім того, ЛПЗ має подати Екстрене повідомлення про інфекційне захворювання, харчове, гостре професійне отруєння, незвичайну реакцію на щеплення за формою № 058/о (пп. 3.4 Методики № 205).

✎ Курс антирабічних щеплень призначають відповідно до чинних інструкцій щодо застосування антирабічних препаратів. У тому чисті в обов’язковому порядку в суботу, неділю та святкові дні (пп. 4.3 Методики № 205).

За потреби пацієнта можна госпіталізувати і вакцинувати в стаціонарних умовах. Госпіталізують для щеплень осіб:

  • яким призначили комбінований курс щеплень
  • які мешкають у сільській місцевості
  • яким призначили повторний курс щеплень
  • з обтяженим анамнезом (неврологічним, алергологічним та іншим)
  • вагітних
  • щеплених менше двох місяців тому від інших інфекційних хвороб (пп. 4.4 Методики № 205)

УВАГА! У разі звернення/ направлення пацієнта за потреби призначають курс лікувально-профілактичної імунізації проти сказу. Його проводять у травматологічних пунктах (кабінетах), а за їх відсутності — у хірургічних кабінетах або хірургічних відділеннях (п. 2 Методики № 205).

Як бачимо, щеплення від сказу людини роблять у травмпункті, а за його відсутності — в хірургічному кабінеті чи відділенні. У закладах первинної медичної допомоги їх немає.

Якщо пацієнт звернувся спочатку до сімейного лікаря, він має надати йому першу медичну допомогу і направити на консультацію до травматолога. Подальше лікування включно з імунізацією проводить уже лікар-спеціаліст.

Після закінчення курсу щеплень лікар має заповнити Карту звернення за антирабічною допомогою за формою № 045/о, затвердженою наказом МОЗ від 28.07.2014 № 527.

Профілактичні щеплення від сказу безплатні для пацієнта. Їх проводять за рахунок коштів місцевих бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством. Поставки медичних імунобіологічних препаратів для проведення профілактичних щеплень, включених до календаря щеплень, у тому числі для профілактики сказу, здійснюються за рахунок коштів держбюджету, а для проведення щеплень за епідемічними показаннями — за рахунок коштів місцевих бюджетів, а також інших джерел, не заборонених законодавством (абз. 2 ст. 8 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06.04.2000 № 1645-III).

 

Робота за програмою медичних гарантій у 2025 році

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Класифікація медичних відходів

З'ясуйте, до якої категорії належать медичні відходи. Дотримуйте вимог чинного законодавства та убезпечте заклад від поширення інфекцій, а себе — від відповідальності
132407

Ботулізм: симптоми, лікування та профілактика

Просвітницька робота серед пацієнтів має важливе значення для профілактики смертельно небезпечних хвороб. Медичні праціники мають знати симптоми ботулізму і ділитися інформацією пацієнтами
10596