Чи може медпрацівник бути свідком у кримінальній справі
Запитання
Один із пацієнтів, який лікувався від наркозалежності, скоїв злочин. За це його притягли до кримінальної відповідальності. Чи може суд допитувати як свідка лікаря-нарколога, що працював із обвинуваченим? Чи не змушений буде лікар розкрити лікарську таємницю?
Відповідь
Медичні працівники та інші особи, яким у зв’язку з виконанням професійних або службових обов’язків стало відомо про хворобу, медичне обстеження, огляд та їх результати, інтимну і сімейну сторони життя громадянина, не мають права розголошувати ці відомості, крім передбачених законодавчими актами випадків (ч. 1 ст. 40 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» від 19.11.1992 № 2801-XII).
Слідчий, прокурор, слідчий суддя не мають права допитувати як свідків медичних працівників та інших осіб, яким у зв’язку з виконанням професійних або службових обовязків стало відомо про хворобу, медичне обстеження, огляд та їх результати, інтимну й сімейну сторони життя особи — про відомості, які становлять лікарську таємницю. Проте особа, яка довірила медичним працівникам ці відомості, може обмежити обсяг професійної таємниці або навіть звільнити медичних працівників від обов’язку її зберігати.
Читайте: "Охорона праці медсестер фізіотерапевтичного відділення"
Отже, медперсонал можна допитувати як свідків, але з певними процедурними особливостями. Якщо слідчий, прокурор чи слідчий суддя їх не дотримають, суд визнає свідчення лікаря недопустимим доказом.