Робота медпрацівників у святкові та неробочі дні
Запитання
Працівника залучили до роботи у святковий день і надали йому за це інший день відпочинку. Як оплатити години роботи працівника у вихідний?
Відповідь
Роботу у вихідні та святкові дні компенсуйте працівникові за його згодою:
- іншим днем відпочинку
- подвійною оплатою (ст. 72 КЗпП).
Зразки планів на 2020-й: скачайте
Оплату роботи у святковий та неробочий день обчислюйте за статтею 107 КЗпП:
- відрядникам — за подвійними відрядними розцінками
- працівникам, працю яких оплачуєте за годинними або денними ставками, — у розмірі подвійної годинної або денної ставки
- працівникам, які одержують місячний оклад, — у розмірі одинарної годинної або денної ставки понад оклад, якщо вони працювали у святковий і неробочий день у межах місячної норми робочого часу. Якщо працівник працював понад місячну норму — у розмірі подвійної годинної або денної ставки понад оклад
У подвійному розмірі оплачуйте години, фактично відпрацьовані у святковий і неробочий день.
Мінсоцполітики у роз’ясненні від 29.12.2009 № 853/13/84-09 наголошує, що, крім подвійної оплати, працівникові, який працював у святковий (неробочий) день, за його бажанням можна надати інший день відпочинку, що не оплачується і є вихідним.
Отже, якщо залучили працівника до роботи у вихідний день, працівник має право обрати як компенсацію за таку роботу або інший день відпочинку, або підвищену оплату відпрацьованих годин. При цьому йдеться як про загальні вихідні дні, так і вихідні за графіком роботи закладу. Свій вибір працівник має погодити з керівником.
Якщо працівник обере інший день відпочинку, його роботу у вихідний день оплатіть в одинарному розмірі.
Читайте: "Оплата праці медичних працівників в 2018 — до та після реформування"
Порядку визначення виду компенсації і строку, в який працівник має використати інший день відпочинку, законодавство не встановлює. Тому між працівниками й роботодавцями іноді виникають суперечки щодо строків використання днів відпочинку. Щоб уникнути непорозумінь, визначте у правилах внутрішнього трудового розпорядку порядок надання і строк використання інших днів відпочинку як компенсації за роботу у вихідні та святкові дні.