Уряд затвердив зміни до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності у сфері обігу лікарських засобів
Підпишіться на Telegram-канал Медична справа. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води
КМУ постановою від 14.07.2025 № 895 (далі — Постанова № 895) затвердив зміни до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів). Зміни спрямовані на покращення доступу до ліків у сільських населених пунктах та прифронтових територіях.
7 змін до ліцензування медичної практики
Постанова № 895:
- Спрощує кадрові вимоги для аптек, що функціонують у селах або розташовані у районах, де тривають або тривали бойові дії. Зокрема, відтепер посаду завідувача або його заступника в такому закладі можуть обіймати фахівці з освітою не нижче рівня фахового молодшого бакалавра за спеціальністю «Фармація», без вимог до стажу роботи або за спеціальністю «Медсестринство» за наявності відповідного сертифіката з Фармації (роздрібна реалізація лікарських засобів). На решті територій, як і раніше, для роботи на таких посадах необхідна наявність освіти рівня магістра за спеціальністю «Фармація» та щонайменше дворічний стаж, або ступінь фахового молодшого бакалавра – для завідувачів аптечних пунктів.
- Урегульовує ситуації, коли аптечні заклади зазнають незначних пошкоджень в результаті бойових дій, що не впливають на безпечність зберігання ліків. У таких випадках аптеки зможуть продовжувати свою діяльність протягом трьох місяців без ризику втрати ліцензії, паралельно здійснюючи ремонтні роботи.
- Упорядковує взаємовідносини між виробниками, імпортерами та дистриб’юторами лікарських засобів. Встановлено вимогу щодо рівних умов для всіх дистриб’юторів у межах аналогічних договорів — з однаковими цінами, умовами оплати та постачання. Крім того, обсяг постачання одного препарату від виробника або імпортера одному дистриб’ютору не може перевищувати 20% від загального чистого доходу від реалізації цього лікарського засобу за попередній рік. Перевищення цієї межі допускається лише у разі, якщо інші дистриб’ютори не подали відповідних заявок на закупівлю.
Зміни до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності у сфері обігу лікарських засобів набудуть чинності через два місяці з дати офіційного опублікування Постанови № 895.
Нагадаємо, 8 січня 2026 року наберуть чинності зміни до ліцензування медичної практики.