1 січня 2026 року наберуть чинності зміни до Календаря профілактичних щеплень в Україні

МОЗ вносить зміни до Календаря вакцинації в Україні

1 січня 2026 року наберуть чинності зміни до Календаря профілактичних щеплень в Україні

МОЗ наказом від 05.03.2025 № 396 (далі — Наказ № 396) внесло зміни до Календаря профілактичних щеплень в Україні. Наказ № 396 набирає чинності 01.01.2026. Календар вакцинації у новій редакції МОЗ мало оприлюднити в додатку до Наказу № 396, проте станом на 07.04.2025 не зробило цього. Тож слідкуймо за оновленнями від МОЗ далі.

Все про новий порядок вакцинації

Наразі ж можна опиратися на заплановані зміни до Календаря щеплень, які МОЗ раніше виносило на громадське обговорення.

МОЗ передбачало такі зміни до чинного Календаря вакцинації в Україні:

1. Щеплення проти проти вірусу папіломи людини (ВПЛ)

Головна зміна стосується введення до Національного Календаря профілактичних щеплень однократної вакцинації проти ВПЛ для дівчат віком 12—13 років. Щеплення проти ВПЛ запропоновано внести як обов’язкове та безоплатне. Якщо МОЗ затвердить зміну, вакцини закуповуватимуть коштом державного бюджету, також Проєкт передбачає можливість отримувати її за програмою з імунізації від міжнародних організацій чи як допомогу від інших країн.

2. Зміна схеми щеплення проти вірусного гепатиту В

МОЗ пропонує проводити щеплення у 2—4—6—18 місяців. Така схема дасть змогу використовувати сучасні комбіновані вакцини проти кількох інфекційних захворювань одночасно (АКДП + Hib + ВГВ). Це зменшить кількість ін’єкцій для дитини та кількість візитів до медзакладу. Зараз вакцинацію вірусного гепатиту В проводять окремо за схемою: у 1-й день, а потім у 2 та 6 місяців.

3. Зміна схеми щеплення проти кору, епідемічного паротиту та краснухи (КПК)

МОЗ пропонує проводити щеплення в 1 та 4 роки замість 1 та 6 років. З огляду на ризик спалаху кору, ця схема забезпечує захист дітей у більш ранньому віці, запобігає важкому перебігу захворювання та розвитку ускладнень.

4. Зміна схеми щеплення проти туберкульозу

МОЗ пропонує проводити вакцинацію БЦЖ проти туберкульозу через 24 години після народження дитини. Наразі це щеплення проводять на 3—5 добу життя. Також дітям до 9 місяців БЦЖ вводять без попереднього проведення туберкулінової шкірної проби/тесту вивільнення гамма-інтерферону в разі відсутнього відомого контакту з людиною, яка хворіє на туберкульоз.

Раніше МОЗ нагадало, що поєднувати різні щеплення в один день безпечно.

До чого готуватися ЗОЗ після скасування Господарського кодексу

Статті за темою

Усі статті за темою

Алгоритми визначення групи крові

Скачайте алгоритми визначення групи крові. Докладні інструкції враховують необхідне обладнання, документацію та правила техніки безпеки
103632

Класифікація медичних відходів

З’ясуйте, до якого коду належать медичні відходи. Дотримуйте вимог чинного законодавства та убезпечте заклад від поширення інфекцій, а себе — від відповідальності
153503

Вітряна віспа: симптоми та лікування

Вітряну віспу іноді вважають «легкою» дитячою хворобою. Та чи справді вітрянка така «безневинна»? Чим небезпечне захворювання та як запобігти ускладненням? З’ясуємо у статті
9392

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді