У дев’яти регіонах України запроваджується новий метод контролю захворюваності на COVID-19 та грип — МОЗ

У низці областей України запровадили або планують запровадити новий метод контролю захворюваності на COVID-19 та грип – епідеміологічний нагляд за стічними водами. Про це повідомили в МОЗ

У дев’яти регіонах України запроваджується новий метод контролю захворюваності на COVID-19 та грип — МОЗ

Із жовтня 2022 року чотири області України — Львівська, Чернівецька, Кіровоградська та Дніпропетровська запровадили епіднагляд за стічними водами. Ще у п’яти — Чернігівській, Київській, Житомирській, Рівненській та Вінницькій такий вид нагляду впроваджуватимуть цьогоріч. Над цим працюють фахівці Центрів контролю та профілактики хвороб, повідомляють у МОЗ.

Гігієна рук на робочих місцях у ЗОЗ

Дослідження показали, що у господарсько-побутових стоках можна виявити віруси ще до того, як вони почнуть масово поширюватись серед людей, і до встановлення діагнозів у перших пацієнтів. Адже виділення багатьох патогенів з організму починається за кілька днів до перших проявів хвороби. З огляду на вірусне навантаження SARS-CoV-2 чи грипу у стічних водах, можна оцінити реальну картину поширення інфекції в регіоні дослідження із безсимптомними носіями і тими, хто не звернувся до лікаря. 

Уперше цей метод протестували на виявлення грипу в епідеміологічному сезоні 2022—2023. Його чутливість давала змогу прогнозувати епідемічну ситуацію щодо грипу на два тижні раніше, аніж інші методи, відповідно реагувати й пропонувати превентивні заходи. 

Інноваційний вид епіднагляду запроваджений за сприяння проєкту «Підтримка зусиль у протидії туберкульозу в Україні», що виконує міжнародна організація РАТН за підтримки USAID у співпраці із ЦГЗ.

8—10 лютого 2023 року фахівці проєкту провели в Дніпрі тренінг «Основи епідеміологічного нагляду за стічними водами». Під час тренінгу учасники з дев’яти регіонів:

  • ознайомилися з історією та світовим досвідом застосування епіднагляду за стічними водами;
  • розглянули основні його цілі;
  • обговорили принципи вибору точок спостереження;
  • засвоїли процедуру проведення лабораторних досліджень з використанням кількісної полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР);
  • обговорили застосування результатів епіднагляду за стічними водами для прийняття управлінських рішень у сфері громадського здоровʼя.

Окрім інформаційної складової, тренінг містив і практичні заняття. Учасники відвідали точку забору стічних вод у місті, вчилися здійснювати забір зразків і підготовку проб стічних вод. Водночас у вірусологічній лабораторії Дніпропетровського обласного ЦКПХ фахівці-вірусологи відпрацьовували практичні навички проведення кількісної ПЛР.

У планах проєкту продовжувати допомагати Україні впроваджувати інновації для епіднагляду через закупівлю необхідних реагентів і витратних матеріалів для лабораторій, навчання лабораторних фахівців та епідеміологів, підтримку транспортування зразків для діагностики у визначених лабораторіях, розроблення СОПів, алгоритмів і рекомендацій щодо використання результатів епіднагляду за стічними водами для прийняття поінформованих рішень, як-от раннє попередження про спалахи інфекційних хвороб і впровадження профілактичних заходів.

За матеріалом Експертус Медзаклад

 

До чого готуватися ЗОЗ після скасування Господарського кодексу

Статті за темою

Усі статті за темою

Алгоритми визначення групи крові

Скачайте алгоритми визначення групи крові. Докладні інструкції враховують необхідне обладнання, документацію та правила техніки безпеки
103217

Класифікація медичних відходів

З’ясуйте, до якого коду належать медичні відходи. Дотримуйте вимог чинного законодавства та убезпечте заклад від поширення інфекцій, а себе — від відповідальності
147713

Вітряна віспа: симптоми та лікування

Вітряну віспу іноді вважають «легкою» дитячою хворобою. Та чи справді вітрянка така «безневинна»? Чим небезпечне захворювання та як запобігти ускладненням? З’ясуємо у статті
9360

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді