МОЗ роз’яснило, як проходить МСЕК під час війни та які документи потрібні

На час війни спростили процедуру проведення медико-соціальної експертизи в Україні. Які документи наразі потрібні?

MSEK.jpg

Уряд спростив процедуру проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України. Про це та про те, які документи наразі для цього потрібні, нагадали в МОЗ.

Е-направлення: відповіді на запитання

Як проходити медико-соціальну експертизу у воєнний час, КМУ регламентував у постановах:

  • Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України від 08.03.2022 № 225;
  • Про внесення до деяких постанов Кабінету Міністрів України змін щодо строку повторного огляду осіб з інвалідністю та продовження строку дії деяких медичних документів в умовах воєнного стану від 30.03.2022 № 390.

Медико-соціальну експертизу проводять, щоб установити інвалідність хворим, які досягли повноліття, потерпілим від нещасного випадку на виробництві й професійного захворювання та особам з інвалідністю за направленням лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів (п. 3 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою КМУ від 03.12.2009 № 1317).

МОЗ нагадує, що на період дії воєнного стану медико-соціальна експертна комісія (далі — МСЕК) функціонує за принципом екстериторіальності. Тож нині медико-соціальну експертизу проводять за направленням лікарсько-консультативної комісії (далі — ЛКК) незалежно від місця реєстрації, проживання чи перебування громадян, які звертаються до МСЕК.

Окрім того, МСЕК може встановити інвалідність заочно, якщо особа, яка звертається до комісії, не може прибути на огляд. Підстава — направлення ЛКК закладу охорони здоров’я.

Якщо строк повторного огляду для осіб з інвалідністю припав на період дії воєнного стану на території України, за неможливості направити особу на МСЕК продовжуйте його на строк не пізніше ніж шість місяців після припинення/скасування воєнного стану.

МОЗ наголошує, що особи з інвалідністю, які звертаються до МСЕК, повинні пред’явити:

  • документи, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлене захворюваннями, наслідками травм або вродженими вадами, які спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності особи;
  • паспорт або ID картку з витягом з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання;
  • військовий квиток (копію) або тимчасове посвідчення (для військовозобов’язаних, призовників);
  • направлення на МСЕК (форма № 088/о);
  • медичну документацію, зокрема оригінали виписок з амбулаторної карти (форма № 025/о), виписок з історії хвороби стаціонарного хворого (форма № 027/о), результати лабораторних, інструментальних, променевих обстежень, консультативні висновки профільних обласних спеціалістів тощо, амбулаторну картку хворого;
  • інші додаткові документи за необхідності підтвердити ту чи ту причину інвалідності.
Раніше МОЗ дало рекомендації, що покласти в аптечку першої допомоги.
 
За матеріалами сайту МОЗ

 

 

Атестація медичних працівників — 2025

Статті за темою

Усі статті за темою

Стандартні операційні процедури: як розробити та впровадити в роботу медзакладу

Усні інструкції щодо виконання тих чи тих маніпуляцій і процедур дуже ненадійні. Щоб надавати медичну допомогу на найвищому рівні, затвердьте стандартні операційні процедури (СОПи)
51253

Хронічне обструктивне захворювання легень: новий протокол, етапи надання медичної допомоги

17 листопада — Усесвітній день боротьби проти хронічного обструктивного захворювання легень. Про алгоритм обстеження, лікування та особливості освітньої роботи з пацієнтами зі ХОЗЛ читайте у статті
342

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді