Новий різновид штаму «Омікрон» вже в Україні: що про нього відомо

Наразі цей штам виявили у Чернівецькій області — 7 випадків

Новий різновид штаму «Омікрон» вже в Україні: що про нього відомо


Завдяки секвенуванню зразків вдалося виявити, що в Україні з’явився новий різновид штаму «Омікрон» — ВА.5. Раніше визначали лише різновиди ВА.1 та ВА.2 цього штаму.

Стандарти і протоколи, які МОЗ затвердило у 2021—2022 роках

Що відомо про новий різновид

Підтип BA.5 штаму «Омікрон» був уперше виявлений у Південній Африці у зразку, відібраному 25 лютого 2022 року.

У травні цього року у Європейському центрі контролю та профілактики захворювань назвали підтипи ВА.4 та ВА.5 «такими, що викликають занепокоєння».

Станом на 17 липня підтип ВА.5 штаму «Омікрон» виявляють у понад 75% зразків, відібраних у пацієнтів із COVID-19 у США, та майже у 80% зразків у Великобританії.

У середньому цей підтип поширюється в країнах Європи на 50% швидше за підтип ВА.2, який спалахнув цієї зими одразу після первинного штаму «Омікрон».

Якщо порівняти підтип BA.5 із «основним» штамом «Омікрон» і ВА.2, то можна сказати, що цей різновид є ближчим до останнього. Він має лише чотири додаткові мутації. Фактично це означає, що вірус може більше ухилятись від імунної відповіді.

За даними ВООЗ, на фоні поширення підтипу ВА.5 в Європі почала зростати кількість тяжких випадків і смертей. Водночас прямих доказів зв’язку між цими двома подіями наразі немає. Необхідні подальші дослідження, спрямовані на визначення тяжкості перебігу захворювання, спричиненого цим підтипом штаму «Омікрон».

Чи ефективна вакцинація

Наявна інформація вказує, що бустерна доза вакцини значно підвищує рівень утворення нейтралізувальних антитіл навіть проти підтипу вірусу ВА.5.

Більшість доступних досліджень імунітету проти підтипу ВА.5 провели «у пробірці» та потребують подальшого підтвердження.

Водночас із досліджень клітинного імунітету відомо, що Т-клітини, утворені в тілі людини після трьох доз мРНК вакцини, зберігають свою ефективність проти штаму «Омікрон». Саме клітинний імунітет пов’язують із захистом проти тяжкого перебігу інфекції, госпіталізації та смерті.

Раніше ми розповідали, що у столиці зростає рівень захворюваності на COVID-19.

За матеріалами сайту МОЗ

Як створити наглядову раду ЗОЗ: алгоритм дій від розробників постанови

Статті за темою

Усі статті за темою

Ботулізм: симптоми, лікування та профілактика

Просвітницька робота серед пацієнтів має важливе значення для профілактики смертельно небезпечних хвороб. Медичні праціники мають знати симптоми ботулізму і ділитися інформацією пацієнтами
6949

Туга пов’язка для зупинення кровотечі: алгоритм накладання

Тиснуча пов'язка — дієвий засіб зупинки венозної кровотечі, також вона дає змогу зменшити втрати артеріальної крові. Збережіть алгоритм накладання пов'язки та викорисовуйте для допомоги пацієнтам
23472

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді