Репродуктивне здоров’я є невід’ємною складовою здоров’я кожної людини. Відповідно до Резолюції Всесвітньої Асамблеї ООН з охорони здоров’я від 1995 року охорона репродуктивного здоров’я визначена Всесвітньою організацією охорони здоров’я як пріоритетна галузь, яку утворює сукупність профілактичних методів, прийомів і послуг, що впливають на здоров’я та благополуччя населення.
У Програмі дій Міжнародної конференції з народонаселення та розвитку (Каїр, 1994) зазначено, що репродуктивне здоров’я є не просто свідченням відсутності хвороб репродуктивної системи або порушення її функцій, а станом повного фізичного, розумового і соціального благополуччя, що передбачає можливість задовільного та безпечного сексуального життя, здатність до відтворення, право чоловіків і жінок на інформацію та доступ до безпечних, ефективних, прийнятних за вартістю методів планування сім’ї та інших обраних ними методів регулювання народжуваності, що не суперечать закону, а також право на доступ до відповідних послуг з охорони здоров’я, що дають змогу жінці безпечно перенести вагітність і пологи, а батькам — створити найліпші умови для народження здорової дитини.
Читайте: "Відмова від щеплення: як правильно оформити?"
Успішне вжиття профілактичних заходів та впровадження інноваційних перинатальних технологій дало змогу зменшити кількість ускладнених пологів, що позитивно вплинуло на здоров’я новонароджених. До таких новітніх технологій належать і партнерські пологи як складова відповідального батьківства.
Значення партнерських пологів для здоров’я вагітної та дитини
Сімейно орієнтовані, або партнерські, пологи — це практика пологорозрішення, заснована на супроводі жінки з нормальним перебігом вагітності під час пологів членами родини, котрі беруть участь у її догляді та підтримці. Такий вид пологів також дає змогу родині отримати максимум об’єктивної інформації про стан породіллі та новонародженого.
Партнерські пологи та їх правильна організація сприяють високій результативності пологового процесу і позитивно впливають на емоційний стан матері та дитини. Пологи, навіть у найбільш сприятливих випадках, передбачають для жінки величезне психологічне навантаження. Впровадження сімейно орієнтованих перинатальних технологій, сучасних принципів грудного вигодовування в практику пологових будинків є частиною національної політики щодо поліпшення стану здоров’я матері та дитини.
Сучасні перинатальні технології дають змогу вирішувати значну кількість проблем, що виникають у процесі пологів, пологи стають все більш технологічними. Разом з тим, не всі погоджуються з потребою присутності батька на пологах, хоча й дослідження багатьох перинатальних психологів свідчать про користь партнерських пологів та зустрічі дитини обома батьками (Брутман Віктор Йосипович, Кочубей Борис Йосипович, Лакосіна Надія Дмитрівна та інші) для всієї родини.
Читайте: "Карта амбулаторного больного: тонкости заполнения формы № 025/о"
Умови проведення партнерських пологів
Партнерські пологи мають свою специфіку та потребують додаткових знань спеціалістів, котрі задіяні у пологовому процесі. Так, серед принципів організації партнерських пологів можна виділити такі:
1. Умови проведення сімейних пологів:
- наявність індивідуальних пологових залів;
- організація місця для перебування партнера;
- забезпечення партнера комплектом одноразового або змінного одягу та взуття.
2. Дотримання правил проведення сімейних пологів:
- Доброзичливе і тактовне ставлення медичного персоналу до жінки, партнера, новонародженого.
- Контроль за поведінкою партнера під час пологів, спостереження за його станом. При виявленні ознак нездужання (блідість або патологічна гіперемія шкірних покривів, неадекватна поведінка тощо) необхідно видалити партнера з пологової зали.
- Рекомендації партнеру щодо короткочасного відпочинку, відволікання, відвідування буфету (за бажанням) тощо.
- Переключення уваги партнера в третьому періоді пологів з роділлі на новонародженого.
- Індивідуальний підхід до кожної родини.
Ефективність партнерських пологів залежить не тільки від їх правильної організації, а й від глибоких психологічних механізмів, що є складовою феномену народження дитини. У випадку, коли дитина народжується на очах у обох батьків, емоційне проникнення та прийняття нового члена родини відбувається більш зворушливо, але водночас і усвідомлено.
Приміщення для організації сімейної пологової палати має бути просторим (не менше 14 квадратних метрів) з наявністю індивідуального санітарного блока.
За бажанням партнер може долучитися до процесу пологів в будьякому періоді, а також не бути присутнім на певному етапі пологів. Якщо у партнера погіршується самопочуття, варто порекомендувати йому перепочинок.
Читайте: "Талон на прийом до лікаря: заповнюємо форму № 025-4/о"
Типи поведінки партнерів на пологах
Виділяють такі типи поведінки партнера під час пологового акту:
- активно-адекватна;
- пасивно-спостережлива;
- агресивна.
Розглянемо їх докладніше.
Активно-адекватна поведінка
За активно-адекватної поведінки партнер бере активну участь в пологах, у процесі перейм виконує необхідні знеболювальні маніпуляції, допомагає роділлі зайняти зручну позу, прислухається до порад медичних працівників, є посередником між лікарями та роділлею. Такий партнер поводиться емоційно, радіє появі дитини, не заважає медичному персоналу.
Пасивно-спостережлива поведінка
Партнер із пасивноспостережливою поведінкою майже не бере участі в процесі пологів, перебуваючи осторонь, спостерігає за діями роділлі, медичного персоналу, не допомагає, але й не заважає процесу. При появі новонародженого не виказує емоцій, проте ставлення до дитини позитивне.
Агресивна поведінка
За агресивного типу поведінки партнер активно втручається в дії медичного персоналу, намагається командувати лікарем та акушеркою. Такого партнера не бажано допускати до пологового процесу або ж варто просити його хоча б не бути присутнім у другому періоді пологів. Важливо виявляти таких партнерів до початку пологів та направляти подружжя на консультацію до психолога. На бесідах у психолога варто поговорити з вагітною жінкою та членами її родини про переваги та недоліки партнерських пологів, наголосивши на тому, що партнерські пологи є оптимальним варіантом не для всіх подружніх пар.
Читайте: "Профілактика професійних захворювань медичних працівників на вірусні гепатити"
Оформлення дозволу на партнерські пологи
Подружжя має завчасно звернутися до адміністрації пологового будинку і сповістити про своє бажання провести партнерські пологи. Присутніми на пологах можуть бути не більше двох осіб. Якщо жінка бажає, щоб з нею в пологовій залі був не чоловік, а мати, сестра чи хтось інший, то ця особа має право пройти навчання в школі батьківства і підготуватися до своєї ролі в пологах.
Дитину одразу після народження мають показати матері та особам, котрі супроводжують роділлю в пологах. Порядок допуску останніх до пологового відділення, а також порядок відвідування породіль і новонародженого під час перебування їх у післяпологовому відділенні родичами або близькими особами, встановлюється головним лікарем і регламентується наказом по закладу «Про удосконалення лікувальнодіагностичного процесу».
Відповідно до Наказу Міністерства охорони здоров’я України «Про організацію профілактики внутрішньолікарняних інфекцій в акушерських стаціонарах» від 10.05.2007 № 234 присутня на пологах особа повинна бути обстежена на туберкульоз (флюорографія). Не дозволяється присутність в акушерському стаціонарі дітей до 14 років, а також членів родини за наявності в них гострих проявів інфекційного захворювання.
Читайте: "Техніка безпеки під час виконання ін'єкцій"
Медичний персонал також повинен контролювати дотримання партнерами правил гігієни. Їм рекомендовано перебувати у змінному одязі та одноразових хірургічних костюмах. Дозволяється відвідування матері (з урахуванням її бажання) і дитини в акушерському стаціонарі близькими родичами (не більше двох осіб одночасно) та їхня допомога в догляді за новонародженим і породіллею. Виписка з акушерського стаціонару за умови фізіологічного перебігу пологів та післяпологового періоду здійснюється на третю добу.
Читайте в е-журналі «Довідник головної медичної сестри»:
Догляд за дитиною у перші роки життя
Тестові завдання для медичних сестер