Правила організації пунктів збору мокротиння регламентовані «Типовими положенням про пункти збору мокротиння лікувально-профілактичного закладу», що затверджені Наказом МОЗ від 6 лютого 2006 р. № 50.
IX Конгрес MedSprava: стратегія успіху
Отже, в пункті збору мокротиння відбувається збирання зразків мокротиння для подальшої передачі в лабораторію для діагностики туберкульозу. У зв’язку зі специфікою роботи цих відділень їх діяльність не можна організовувати у клініко-діагностичних та бактеріологічних лабораторіях, а також на території їхнього складу.
Зазвичай пункти збору мокротиння організовують на повітрі, на спеціально облаштованому для цього майданчику. Якщо ж збір мокротиння відбувається у приміщенні, воно має бути обладнаним для цього і мати хорошу систему вентиляції і великі вікна.

Хто відповідає за діяльність пунктів?
Відповідальну особу призначає головний лікар лікувально-профілактичного закладу. Прийняти повноваження працівник може тільки у випадку проходження додаткової підготовки. Пункт підпорядковується відділенню, в складі якого він перебуває.
Співробітники пунктів збору мокротиння повинні проводити інструктаж для пацієнтів щодо регулярності та аспектів його проведення. Зважаючи на те, що транспортування якісних зразків мокротиння до лабораторії – обов’язок персоналу, персонал має подбати про належне маркування ємностей – контейнерів, перевірки якості зібраного матеріалу та документування відповідно до чинних вимог МОЗ.
Дотримання санітарно-епідеміологічних норм та забезпечення працівників належними засобами захисту – важлива умова забезпечення якісних умов роботи персоналу пункту збору мокротиння.
Правила збору мокротиння викладені в Додатку 5 «Уніфікованого клінічного протоколу первинної, вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги дорослим "Туберкульоз"», що затверджені наказом МОЗ від 04 вересня 2014 року № 620.
!Важливо: Лабораторна діагностика мокротиння повинна здійснюватися не пізніше, ніж за 3-4 дні після його збирання.
Форми, що заповнюються при зборі мокротиння:
- Форма ТБ 05 «Направлення на бактеріоскопічне дослідження»
- Форма ТБ 05а «Опис зразків мокротиння, які направляються в лабораторію»