Як проводити епідеміологічний нагляд за туберкульозом

Автор

Грищенко Оксана

експерт з питань охорони здоров’я, Київ
У статті підкажемо, як визначати випадки туберкульозу за новими критеріями, реєструвати випадки туберкульозу та надсилати повідомлення в МОЗ

 

 

МОЗ визначило, як закладам охорони здоров’я організовувати та проводити епідеміологічний нагляд за туберкульозом.

Наказом від 09.03.2021 № 406 МОЗ:

 • затвердило Порядок епідеміологічного нагляду за туберкульозом 
 • внесло зміну до Критеріїв, за якими визначаються випадки інфекційних та паразитарних захворювань, які підлягають реєстрації, затверджених наказом МОЗ від 28.12.2015 № 905 (далі — Критерії)

Порядок епідеміологічного нагляду за туберкульозом (далі — Порядок) поширюється на медпрацівників усіх ЗОЗ незалежно від форм власності та підпорядкування. Далі пояснимо, за якими критеріями визначати випадки туберкульозу, де їх реєструвати та яким має бути алгорим дій працівників ЗОЗ під час епіднагляду.

✅✅✅ Транспортування пацієнтів з інфекційними захворюваннями: зразок СОП

Критерії випадку туберкульозу

Усі випадки туберкульозу класифікуйте за визначенням випадку відповідно до Критеріїв. Визначення випадку не замінюють клінічний діагноз, тож використовуйте їх лише для епідеміологічного нагляду. Під час епіднагляду використовуйте клінічні критерії випадку туберкульозу (має бути принаймні один):

 • наявні ознаки, симптоми туберкульозу та/або рентгенологічні дані, що відповідають активній формі туберкульозу, та рішення лікаря про початок протитуберкульозної терапії (ПТТ)
 • виявлені посмертно патологічні зміни, що відповідають активному туберкульозу

 Як проводити епідеміологічний нагляд за туберкульозом

Лабораторні критерії випадку туберкульозу вказані в Таблиці 1.

Таблиця 1

Лабораторні критерії випадку туберкульозу

Підтверджений

 

Принаймні один з критеріїв:

 • виділення мікобактерії туберкульозу (МБТ) з клінічного матеріалу методом посіву
 • виділення нуклеїнових кислот МБТ з клінічного матеріалу методом швидкої діагностики (Xpert MTB/RIF, Xpert Ultra та лінійного зонд аналізу (LPAs)) та кислото-стійких бактерій (КСБ) методом мікроскопії
 • виявлення Lipoarabinomannan з клінічного матеріалу (сечі) ліпоарабіноманнановим тестом бокового зсуву (LF-LAM) у ВІЛ-інфікованих осіб
 • гістологічні ознаки туберкульозної гранульоми
Ймовірний

Виділення КСБ з клінічного матеріалу методом мікроскопії

 

 

Епідеміологічні критерії випадку туберкульозу (має бути принаймні один):

 • контакт з лабораторно підтвердженим випадком туберкульозу
 • передача від тварини до людини (випадок у людини, яка контактувала з твариною із лабораторно підтвердженим зараженням у такий спосіб, що мала можливість заразитися)

Остаточна класифікація випадків туберкульозу відповідно до лабораторних, клінічних та епідеміологічних критеріїв, — у Таблиці 2.

 

Таблиця 2

Остаточна класифікація випадків туберкульозу

Клінічно діагностований

Має відповідати клінічним критеріям. Випадки з клінічно встановленим діагнозом, які в результаті (до та після початку лікування) підтверджують позитивними результатами лабораторних (бактеріологічних) досліджень, мають бути переведені у категорію випадків з лабораторним (бактеріологічним) підтвердженням

Лабораторно (бактеріологічно) підтверджений

Має відповідати лабораторним критеріям (у поєднанні з клінічними або без них)

Епідеміологічно пов’язаний

Має відповідати клінічним критеріям з епідеміологічним зв’язком з лабораторно підтвердженим випадком туберкульозу

✅✅✅ Інфекційний контроль у протитуберкульозних закладах охорони здоров’я

Облік та реєстрація випадків

Коли у пацієнта вперше виявили випадок туберкульозу з бактеріовиділенням, підтверджений будь-яким методом (мікроскопією, посівом, молекулярно-генетичними методами) або за появи бактеріовиділення в осіб із залишковими змінами туберкульозу, повідомте протягом 12 год:

 • територіальний заклад громадського здоров’я МОЗ
 • заклади охорони здоров’я інших міністерств та центральних органів виконавчої влади за місцем роботи або проходження військової служби особи

Подайте екстрене повідомлення за формою первинної облікової документації № 058/о «Екстрене повідомлення про інфекційне захворювання, харчове, гостре професійне отруєння, незвичайну реакцію на щеплення», затвердженою наказом МОЗ від 10.01.2006 № 1 (далі — Наказ № 1). Якщо змінили випадок/діагноз, протягом 12 год після такої зміни подайте нове повідомлення та вкажіть у ньому:

 • змінену категорію
 • дату зміни
 • результати лабораторних досліджень
 • інші дані, що є підставою для зміни категорії випадку

УВАГА! Кожен випадок туберкульозу реєструйте та обліковуйте в журналі обліку за формою первинної облікової документації № 060/о «Журнал обліку інфекційних захворювань», затвердженою Наказом № 1.

На кожного пацієнта з уперше у житті встановленим діагнозом туберкульозу або його рецидиву відповідальні особи лікувально-профілактичних закладів заповнюють повідомлення за формою первинного обліку № 089/о «Повідомлення щодо хворого з уперше в житті встановленим діагнозом активного туберкульозу або його рецидиву», затвердженою наказом МОЗ та Державного комітету статистики України від 25.03.2002 № 112/139. Ви маєте надіслати його протягом трьох робочих днів у відповідні регіональні фтизіопульмонологічні медичні центри (пп. 5 п. 1 розд. ІІІ Порядку).

Кожен клінічно діагностований та бактеріологічно підтверджений випадок туберкульозу обов’язково реєструйте у формах первинної облікової документації згідно з інструкціями щодо їх заповнення:

 • № 060-1/о «Журнал реєстрації випадків туберкульозу в __________ районі ТБ 03», затверджена наказом МОЗ від 02.09.2009 № 657
 • № 060-4/о «Журнал реєстрації хворих з підтвердженим МР ТБ/РР ТБ/ПР ТБ та ризиком МР ТБ до 4-ї категорії в _________ районі ТБ 03-МР ТБ», затверджена наказом МОЗ від 07.03.2013 № 188

Усі дані про пацієнта з установленим діагнозом туберкульозу відповідальний лікар зобов’язаний протягом трьох робочих днів занести в реєстр хворих на туберкульоз.

Щоб епіднагляд за туберкульозом був ефективним, необхідний чіткий алгоритм дій ЗОЗ згідно з додатком 1 до Порядку. 

Дії працівників ЦПМСД під час епіднагляду за туберкульозом: алгоритм

Як проводити епідеміологічний нагляд за туберкульозом

 

Скачати

 

 зміст

Нові вимоги до ліцензування медичної практики