Право прибиральника, гардеробника, кастелянки та техніка пологового будинку на додаткову щорічну відпустку за особливий характер праці

Право прибиральника, гардеробника, кастелянки та техніка пологового будинку на додаткову щорічну відпустку за особливий характер праці

Згідно зі статтею 8 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) окремим категоріям працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, надається щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці тривалістю до 35 календарних днів.

Право працівників на щорічну додаткову відпустку за особ­ливий характер праці визначається суворо відповідно до Списку виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особ­ливий характер праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.1997 № 1290 (додаток 2 до постанови; далі — Список № 1290-2).

Конкретна тривалість таких відпусток встановлюється колективним або трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника у цих умовах. Атестація робочих місць за умовами праці у цьому випадку не вимагається.

Підрозділом «Загальні професії медичних працівників закладів та установ охорони здоров’я, соціального захисту населення та освіти» розділу ХVІІ «Охорона здоров’я, освіта та соціальна допомога» зазначеного вище Списку № 1290-2 передбачені лише гардеробник, який працює у радонолікарні (п. 115) та кастелянка, яка працює у радонолікарні (п. 120).

Гардеробник і кастелянка, які працюють у пологовому будинку, в Списку не зазначені, отже права на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці не мають.

Розділом ХХІІ «Загальні професії за всіма галузями господарства» Списку № 1290-2 передбачені прибиральник службових приміщень, зайнятий прибиранням загальних убиралень та санвузлів (п. 60), а також технік та механік (рентгенотехнік), зайняті ремонтом, налаштовуванням та регулюванням рентгенівських апаратів та установок (п. 75).

Згідно з Порядком застосування Списку виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово­емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 30.01.1998 № 16, додаткова відпустка за особливий характер праці надається пропорційно фактично відпрацьованому часу. До розрахунку часу, що дає право працівнику на таку відпустку, зараховують дні, коли він фактично був зайнятий на роботах з особливим характером праці не менше половини тривалості робочого дня, встановленого для працівників цих виробництв, робіт, професій і посад.

Отже, право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці мають лише ті техніки, які займаються ремонтом, налаштовуванням та регулюванням рентгенівських апаратів та установок, і тільки ті прибиральники службових приміщень, які зайняті прибиранням загальних убиралень і санвузлів. При цьому до стажу, що дає право на щорічні додаткові відпустки, зараховуються лише ті дні, у які працівники, про яких йдеться у запитанні, виконували саме передбачені відповідними пунктами роботи не менше половини тривалості робочого дня. Облік часу, відпрацьованого у зазначених умовах, здійснюється власником або уповноваженим ним органом.

Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді