Згідно зі статтею 8 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) окремим категоріям працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, надається щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці тривалістю до 35 календарних днів.
IX Конгрес MedSprava: стратегія успіху
Право працівників на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці визначається суворо відповідно до Списку виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.1997 № 1290 (додаток 2 до постанови; далі — Список № 1290-2).
Конкретна тривалість таких відпусток встановлюється колективним або трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника у цих умовах. Атестація робочих місць за умовами праці у цьому випадку не вимагається.
Підрозділом «Загальні професії медичних працівників закладів та установ охорони здоров’я, соціального захисту населення та освіти» розділу ХVІІ «Охорона здоров’я, освіта та соціальна допомога» зазначеного вище Списку № 1290-2 передбачені лише гардеробник, який працює у радонолікарні (п. 115) та кастелянка, яка працює у радонолікарні (п. 120).
Гардеробник і кастелянка, які працюють у пологовому будинку, в Списку не зазначені, отже права на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці не мають.
Розділом ХХІІ «Загальні професії за всіма галузями господарства» Списку № 1290-2 передбачені прибиральник службових приміщень, зайнятий прибиранням загальних убиралень та санвузлів (п. 60), а також технік та механік (рентгенотехнік), зайняті ремонтом, налаштовуванням та регулюванням рентгенівських апаратів та установок (п. 75).
Згідно з Порядком застосування Списку виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервовоемоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 30.01.1998 № 16, додаткова відпустка за особливий характер праці надається пропорційно фактично відпрацьованому часу. До розрахунку часу, що дає право працівнику на таку відпустку, зараховують дні, коли він фактично був зайнятий на роботах з особливим характером праці не менше половини тривалості робочого дня, встановленого для працівників цих виробництв, робіт, професій і посад.
Отже, право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці мають лише ті техніки, які займаються ремонтом, налаштовуванням та регулюванням рентгенівських апаратів та установок, і тільки ті прибиральники службових приміщень, які зайняті прибиранням загальних убиралень і санвузлів. При цьому до стажу, що дає право на щорічні додаткові відпустки, зараховуються лише ті дні, у які працівники, про яких йдеться у запитанні, виконували саме передбачені відповідними пунктами роботи не менше половини тривалості робочого дня. Облік часу, відпрацьованого у зазначених умовах, здійснюється власником або уповноваженим ним органом.