Зовсім недавно до наказу № 1126 від 22.09.2017 року «Про внесення змін до Державних санітарних правил і норм "Гігієнічні вимоги до влаштування та експлуатації рентгенівських кабінетів і проведення рентгенологічних процедур" були внесені суттєві доповнення. Найбільше нововведень внесли в пункт 8 гігієнічних вимог щодо облаштування та експлуатації рентгенкабінетів. Цим наказом передбачена можливість функціонування дентальних рентгенологічних установок в приміщеннях, розташованих в житлових будівлях. Саме тому радіаційна безпека при проведенні рентгенологічних досліджень в таких стоматологічних кабінетах має виходити на перший план.
Контроль за рівнем випромінювання та безпечністю рентгенівських установок для мешканців суміжних приміщень та самих медичних працівників покладений на адміністрацію стоматкабінетів.
Читайте: "План роботи комісії з інфекційного контролю за туберкульозом"
Умови розташування стоматкабінетів у житлових будинках
Нормативні документи дозволяють розташовувати стоматологічні кабінети, обладнані рентгенівськими апаратами, в житлових будинках та громадських закладах за умови дотримання вимог до:
- приміщень;
- рентгенустановок;
- дозиметричного контролю.
Якщо в стоматологічному кабінеті використовують рентгенівські дентальні апарати, адміністрація таких кабінетів при проведенні дентальних рентгенологічних досліджень повинна забезпечити належний рівень радіаційної безпека.
№ п/п | Критерій | Вимоги |
1 | Розташування | При розташуванні рентгенівського апарату в старому житловому будинку слід зважити на товщину перекриття між поверхами та матеріал, з якого це перекриття зроблене. При необхідності, слід розглянути можливість виготовлення спеціального захисного екрану на стелю чи підлогу (залежно від розміщення стоматкабінету відносно житлових приміщень). |
2 | Площі окремих приміщень | Площа приміщення, в якому знаходиться робоче місце оператора, має складати не менше 4 м2; площа фотолабораторії - 4 м2. Площа приміщення, в якому знаходиться робоче місце оператора ортопантомографа (плівкового та цифрового) чи конусно-променевого комп'ютерного томографа, має складати не менше 6 м2. |
3 | Технічні характеристики дентального рентгенівського апарату | Величина напруги на рентгентрубку (60-90кВ). |
Анодний струм рентгентрубки має бути в межах від 1,0 до 10 мА. | ||
4 | Напрямок первинного променя | Промінь не повинен скеровуватись в бік незахищених поверхонь (вхідних дверей, вікон першого поверху). В разі, якщо такий напрямок променя єдино можливий, ці ділянки обладнують захистом (встановлюють жалюзі). |
Крім того, нормативними документами передбачені певні заходи захисту осіб, що знаходяться в житлових приміщеннях, від дії рентгенівського випромінювання дентальних рентгенапаратів. Наказом № 1126 передбачені точки, що використовуються для розрахунку стаціонарного рентгенологічного захисту:
- на внутрішньому боці суміжних з житловими приміщеннями по горизонталі стін;
- на рівні підлоги (якщо житлове приміщення знаходиться під рентгенкабінетом);
- на рівні стелі (якщо житлове приміщення знаходяться над рентгенкабінетом).
Законодавством також визначені вимоги до кабінетів, в яких використовують ортопантомографи (плівкові та цифрові) та конусно-променеві комп'ютерні томографи з високочутливим приймачем. Заради радіаційної безпеки кількість досліджень, проведених протягом тижня, має складати не більше 50.
Читайте: "План роботи комісії з інфекційного контролю за туберкульозом"
Захист персоналу від впливу рентгенівського випромінювання
Обладнуючи рентгенкабінет в стоматологічному закладі, важливо передбачити захист персоналу від шкідливого впливу рентгенівського випромінювання:
- можливість перебування персоналу поза межами приміщення, в якому здійснюють рентгенівське дослідження під час його проведення;
- обладнання робочого місця оператора захисними ширмами, захисними кабінами (в цьому разі для персоналу можна не облаштовувати окреме приміщення);
- можливість розташувати вимикач для рентгенівської трубки поза межами приміщення на відстані від 2,5 метрів від трубки;
- в разі потреби пацієнт сам може тримати плівку, або ж застосовують спеціальні тримачі з довгою ручкою;
- утримувати пацієнта під час проведення процедури (наприклад, дитину) має хтось з родичів чи добровольців, зтакож можна використовувати фіксуючі пристрої.
Крім того, адміністрація закладу повинна забезпечити належний рівень радіаційної безпеки при проведенні рентгенологічних досліджень в стоматологічних кабінетах. Для цього всі медичні працівники проводять індивідуальний дозиметричний контроль. Щоб утримувати рівень річних цифр опромінення в межах 1 мЗв, адміністрація встановлює поріг навантаження для дентального рентгенологічного апарату протягом одного тижня в межах 100 знімків.