Як обліковувати медикаменти від Червоного Хреста без ризику для неприбутковості

252
Автор
керівник експертної групи «Експертус Головбух» Цифрового видавництва Експертус, Київ

Запитання

Як прибуткувати і списувати запаси у вигляді благодійних медикаментів? Чи не втратить КНП статусу неприбутковості? Чи можна оприбутковувати їх на позабалансовому рахунку як транзит від Товариства Червоного Хреста (ТЧХ) до пацієнта, тому що підприємство не отримує доходу (вигоди) від використання цих запасів?

Відповідь

КНП планує укласти договір про співпрацю з Товариством Червоного Хреста (ТЧХ). Для цього формуються мобільні бригади з числа працівників КНП і представників ТЧХ. Працівники КНП будуть зайняті в мобільних бригадах у вільний від основної роботи час. У межах співпраці з ТЧХ вони надаватимуть первинну медичну допомогу.  

Як діяти КНП після скасування Господарського кодексу

Водночас ТЧХ пропонує підписати договір про благодійну допомогу медикаментами. КНП є отримувачем, ТЧХ — платник, фірма-виробник — постачальник. Мобільні бригади під час своєї діяльності безплатно надаватимуть пацієнтам ці медикаменти в межах курсу лікування. 

Із означеної ситуації випливає, що персонал КНП працюватиме в мобільних бригадах у позаробочий час й отримуватиме оплату від ТЧХ. Якщо так, то не зрозуміло, яка мета включити заклад охорони здоров’я у схему з передачею медикаментів. Адже ліки використовуватимуть працівники ТЧХ разом із працівниками КНП в позаробочий час і поза межами господарської діяльності КНП.  

Якщо КНП жодним чином не залучене до надання допомоги пацієнтам через роботу мобільних бригад, то приймати медикаменти, зокрема й на позабаланс, не варто. Адже контролери можуть поставити під сумнів неприбутковий статус. 

Більш раціонально — узяти на баланс медикаменти не КНП, а саме ТЧХ з метою використовувати їх у роботі мобільних бригад. 

Проте, аби надати повну відповідь і зробити остаточні висновки, варто ознайомитися з умовами договору про співпрацю з ТЧХ й договором про надання благодійної допомоги

Варіант, коли в межах співпраці з ТЧХ заклад надаватиме безплатну допомогу пацієнтам медикаментами в межах курсу лікування, які отримає від ТЧХ як благодійну допомогу, теж ризиковий для КНП. Адже використовувати медикаменти КНП має право, коли надає медичну послугу. При цьому, як зрозуміло із ситуації, медпослуги КНП не надає. Натомість працівники будуть залучені в позаробочий час і послугу надаватиме бригада від імені ТЧХ, а не КНП. 

У такій схемі КНП просто розподілятиме медикаменти, а це не належить до статутної діяльності. Такі операції притаманні діяльності благодійних фондів та організацій або громадських організацій.  

Окрім того, благодійником може бути дієздатна фізична особа або юридична особа приватного права (зокрема й благодійна організація), яка добровільно здійснює один чи кілька видів благодійної діяльності (ст. 1 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» від 05.07.2012 № 5073-VІ). Відповідно, КНП є суб’єктом публічного права й виступати в ролі благодійника не має права. Це загальні вимоги законодавства.

Водночас зверніть увагу на воєнні послаблення щодо неприбуткового статусу. КНП не втратить його, лише якщо: 

1. передає майно для фінансування видатків, не пов’язаних зі статутною діяльністю, на користь ЗСУ та інших воєнізованих формувань, державних і комунальних закладів охорони здоров’я; 

2. надає благодійну допомогу фізичним особам (крім засновників, учасників таких організацій або пов’язаних із ними осіб) із числа: 

  • учасників бойових дій, військовослужбовців (резервістів, військовозобов’язаних) та працівників ЗСУ, Нацгвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, МВС, Управління державної охорони, Держспецзв’язку, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, добровольчих формувань територіальних громад, поліцейських і працівників Нацполіції, зокрема й тих, які зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров’я, які захищають (захищали) незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, беруть (брали) безпосередню участь у відсічі збройної агресії та забезпеченні національної безпеки, усуненні загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності у період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів, або на користь членів їхніх сімей (у розумінні підпункту 165.1.54 Податкового кодексу України; ПК) військовослужбовців, які загинули, померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва; 
  • працівників підприємств, установ, організацій, сил цивільного захисту, які залучаються (залучалися) та беруть (брали) безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, перебуваючи безпосередньо в районах проведення бойових дій та у період здійснення бойових дій, у порядку, встановленому законодавством, або на користь членів їхніх сімей (у розумінні підпункту 165.1.54 ПК); 
  • фізичних осіб, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, у яких проводять (проводили) бойові дії, та/або які вимушено покинули місце проживання у зв’язку з проведенням бойових дій у таких населених пунктах (п. 63 підрозд. 4 розд. ХХ ПК). 

Отже, тільки якщо ліки розподілятимете серед фізичних осіб, зазначених у перехідних положеннях ПК, КНП не ризикуватиме своїм неприбутковим статусом. Проте зважте, чи варто перебирати на себе функції благодійника, якщо ініціатива надавати медичну допомогу силами мобільних бригад належить ТЧХ.

Безперервний професійний розвиток медичних сестер у 2025 році

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою