До якої групи відходів належать протерміновані лікарські засоби

584
Автор
експерт з охорони здоров’я Цифрового видавництва Експертус, Київ
Автор
в.о. завідувача Острозького відділення ДУ «Рівненський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ»

Запитання

До якої групи відходів належать протерміновані ліки — ібупрофен, ацетилсаліцилова кислота тощо? Згідно з наказом МОЗ № 325, який втратив чинність, лікарські засоби належали до відходів категорії С. У наказі МОЗ № 1827 йдеться лише про імунобіологічні препарати та ліки відповідно до наказу МОЗ № 490.

Відповідь

Класифікацію відходів здійснюйте відповідно до Національного переліку відходів, затвердженого постановою КМУ від 20.10.2023 № 1102 (далі — Нацперелік відходів). Водночас ураховуйте наявність властивостей, що роб­лять відходи небезпечними, перелік яких містить додаток 3 до Закону України «Про управління відходами» від 20.06.2022 № 2320-IX (далі — Закон про відходи).

Кожна позиція Нацпереліку відходів складається з коду й назви відходів українською мовою. Код відходів містить шість цифр:

  • перші дві цифри визначають групу відходів (XX 00 00);
  • другі дві цифри — підгрупу відходів (XX XХ 00);
  • останні дві цифри — вид відходів у межах підгрупи (XX ХX XX).

Коди відходів поділяються на:

  • коди без символу «*» — ідентифікують відходи, що не є небезпечними;
  • коди із символом «*» — ідентифікують небезпечні відходи.

До медичних відходів належать:

  • цитотоксичні та цитостатичні лікарські препарати — чи належить лікарський засіб до цитотоксичного чи цитостатичного, визначайте за листком-вкладишем;
  • лікарські засоби, які містяться в переліках отруйних і сильнодіючих лікарських засобів, затверджених наказом МОЗ від 17.08.2007 № 490;
  • імунобіологічні лікарські засоби.

Управління такими відходами унормовує наказ МОЗ «Про затвердження Державних санітарних норм та правил «Порядок управління медичними відходами, у тому числі вимоги щодо безпечності для здоров’я людини під час утворення, збирання, зберігання, перевезення, оброблення таких відходів» від 31.10.2024 № 1827 (далі — Наказ № 1827).

Якими нормативними актами керуватися щодо поводження з іншими лікарськими засобами, розглянемо за Таблицею.

Управління відходами нетоксичних лікарських засобів

Код згідно з Нацпереліком відходів

Найменування підгрупи

Документи, які регулюють поводження з відходами

18 01 07

Хімічні препарати інші, ніж зазначені за кодом 18 01 06*

  • Закон про відходи;
  • листок-вкладиш / інструкція для медичного застосування — відходи хімічних препаратів

18 01 09

Лікарські препарати інші, ніж зазначені за кодом 18 01 08*

Код 18 01 09 включає лікарські препарати інші, ніж зазначені за кодом 18 01 08* та не є небезпечними, тому вони не зазначені в Наказі № 1827.

Отже, під час класифікації відходів використовуйте Нацперелік відходів і додаток 3 до Закону про відходи. Відходи лікарських препаратів за кодом 18 01 09 не є небезпечними, тому їх управління регулюють нормативні акти, що стосуються обігу та утилізації лікарських засобів, а не Наказ № 1827.

До чого готуватися ЗОЗ після скасування Господарського кодексу

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Типова форма обліку відходів: бланк

Заповнюйте дані про об’єкт утворення, збирання, перевезення та оброблення відходів у окремо затвердженій формі. Скачайте бланк форми обліку відходів та використовуйте в роботі
762

Класифікація медичних відходів

З’ясуйте, до якого коду належать медичні відходи. Дотримуйте вимог чинного законодавства та убезпечте заклад від поширення інфекцій, а себе — від відповідальності
157804