До якого коду медичних відходів віднести забруднені та незабруднені кров'ю рукавички

129
Автор
експерт з охорони здоров’я Цифрового видавництва Експертус, Київ

Запитання

Чи треба ставити ємність для перев'язувального матеріалу, який забруднений кров'ю і гноєм, окремо? А якщо перев'язувальний матеріал не забруднений біологічним матеріалом, чи треба ставити ємність з ним окремо? До якого коду медичних відходів відносяться рукавички й оглядові гінекологічні підстилки?

Відповідь

Збирати забруднені та не забруднені біологічним матеріалом медичні відходи слід окремо — це різні категорії відходів і вимагають різних умов зберігання та пакування.

Поводження з медичними відходами з 01.04.2025

Медичні відходи, пов’язані з доглядом за новонародженими, діагностикою, лікуванням чи профілактикою захворювань у людей у Національному переліку відходів, затвердженому постановою КМУ від 20.10.2023 № 1102 (далі — Нацперелік відходів), належать до підгрупи 18 01.

Як поводитись з медичними відходами, визначають Державні санітарні норми та правила «Порядок управління медичними відходами, у тому числі вимоги щодо безпечності для здоров’я людини під час утворення, збирання, зберігання, перевезення, оброблення таких відходів», затверджені наказом МОЗ від 31.10.2024  № 1827 (далі — ДСанПіН № 1827).

Медичні вироби, забруднені кров’ю та/або іншими біологічними рідинами, в тому числі пелюшка та рукавички після гінекологічного огляду, слід відносити до коду 18 01 03* відповідно до Нацпереліку відходів. Це інфекційно небезпечні відходи.

Такі відходи збирають у первинне паковання — ємності (контейнери або мішки/пакети), що стійкі до механічних пошкоджень і призначені виробником для паковання інфекційно небезпечних відходів. Напис для маркування: «Особливо небезпечно» або ємність червоного кольору.

Збирання інфекційно небезпечних відходів у місцях їхнього утворення здійснюється впродовж робочої зміни (не більше 24 годин).

Перев’язувальний матеріал, простирадла, одноразовий одяг, підгузки, гінекологічні підстилки, тощо, НЕ забруднені кров’ю та/або іншими біологічними рідинами, належать до коду 18 01 04 Національного переліку відходів, тобто не є небезпечними.

Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції, передаються суб’єкту господарювання у сфері управління відходами, який має Дозвіл та Ліцензію.

Для первинного використовуються мішки/пакети, стійкі до механічних пошкоджень.

Перед перевезенням за межі місця утворення відходів, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції (наприклад, за межі структурного підрозділу), мішки / пакети зав’язуються та поміщаються у контейнери вторинного паковання, які відповідають ДСТУ EN 840-1.

До чого готуватися ЗОЗ після скасування Господарського кодексу

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Класифікація медичних відходів

З’ясуйте, до якого коду належать медичні відходи. Дотримуйте вимог чинного законодавства та убезпечте заклад від поширення інфекцій, а себе — від відповідальності
152358