До якого коду медичних відходів віднести забруднені та незабруднені кров'ю рукавички
Запитання
Чи треба ставити ємність для перев'язувального матеріалу, який забруднений кров'ю і гноєм, окремо? А якщо перев'язувальний матеріал не забруднений біологічним матеріалом, чи треба ставити ємність з ним окремо? До якого коду медичних відходів відносяться рукавички й оглядові гінекологічні підстилки?
Відповідь
Збирати забруднені та не забруднені біологічним матеріалом медичні відходи слід окремо — це різні категорії відходів і вимагають різних умов зберігання та пакування.
Поводження з медичними відходами з 01.04.2025
Медичні відходи, пов’язані з доглядом за новонародженими, діагностикою, лікуванням чи профілактикою захворювань у людей у Національному переліку відходів, затвердженому постановою КМУ від 20.10.2023 № 1102 (далі — Нацперелік відходів), належать до підгрупи 18 01.
Як поводитись з медичними відходами, визначають Державні санітарні норми та правила «Порядок управління медичними відходами, у тому числі вимоги щодо безпечності для здоров’я людини під час утворення, збирання, зберігання, перевезення, оброблення таких відходів», затверджені наказом МОЗ від 31.10.2024 № 1827 (далі — ДСанПіН № 1827).
Медичні вироби, забруднені кров’ю та/або іншими біологічними рідинами, в тому числі пелюшка та рукавички після гінекологічного огляду, слід відносити до коду 18 01 03* відповідно до Нацпереліку відходів. Це інфекційно небезпечні відходи.
Такі відходи збирають у первинне паковання — ємності (контейнери або мішки/пакети), що стійкі до механічних пошкоджень і призначені виробником для паковання інфекційно небезпечних відходів. Напис для маркування: «Особливо небезпечно» або ємність червоного кольору.
Збирання інфекційно небезпечних відходів у місцях їхнього утворення здійснюється впродовж робочої зміни (не більше 24 годин).
Перев’язувальний матеріал, простирадла, одноразовий одяг, підгузки, гінекологічні підстилки, тощо, НЕ забруднені кров’ю та/або іншими біологічними рідинами, належать до коду 18 01 04 Національного переліку відходів, тобто не є небезпечними.
Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції, передаються суб’єкту господарювання у сфері управління відходами, який має Дозвіл та Ліцензію.
Для первинного використовуються мішки/пакети, стійкі до механічних пошкоджень.
Перед перевезенням за межі місця утворення відходів, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції (наприклад, за межі структурного підрозділу), мішки / пакети зав’язуються та поміщаються у контейнери вторинного паковання, які відповідають ДСТУ EN 840-1.