Попри гарантоване державою право на безоплатну медичну допомогу НСЗУ фіксує випадки, коли пацієнтів змушують самостійно оплачувати ліки та вироби медичного призначення. Ці ліки та медвироби мали б надаватися їм безоплатно в межах Програми медичних гарантій.
Як розрахувати ціни на платні послуги
Про порушення свідчать майже 2900 скарг громадян за період із 2019 року, які стосуються саме вимагання коштів за ліки та послуги, що вже оплачені державою та покриваються Програмою медичних гарантій (23,2% від усіх скарг). Із публічною інформацією щодо опрацювання скарг ознайомтеся на аналітичній панелі НСЗУ.
НСЗУ повідомила, що провела аналіз даних з електронної системи охорони здоров’я та фінансових звітів медзакладів за 2024 рік. Аналіз виявив, що у деяких надавачів медичних послуг показник середніх витрат на закупівлю ліків та медвиробів на одного пацієнта є надзвичайно низьким. Це може свідчити про незабезпечення пацієнтів необхідним лікуванням за державний кошт. Тож НСЗУ розпочала моніторинг ЗОЗ щодо забезпечення пацієнтів ліками та медвиробами.
НСЗУ вже направила запити 206 медичним закладам з вимогою надати пояснення та підтверджуючі документи щодо виявлених обставин. Моніторинги ЗОЗ триватимуть впродовж 2025 року.
Раніше міністр охрони здоров'я України Віктор Ляшко наголосив, що керівники ЗОЗ мають дбати про забезпечення медиків гідною заробітною платою.