Пацієнти з травмами кримінального характеру: порядок обліку

Проаналізуємо норми нового наказу МВС та МОЗ від 06.07.2016 № 612/679 щодо обліку випадків звернення до ЛПЗ осіб із травмами кримінального характеру.

Нещодавно втратив чинність спільний наказ МВС та МОЗ «Про порядок обліку випадків звернення до закладів охорони здоров’я і міськрайлінорганів внутрішніх справ громадян з тілесними ушкодженнями кримінального характеру» від 10.05.1993 № 307/105 (далі — Наказ № 307/105).

Нагадаємо, що Наказ № 307/105 визначав порядок інформування керівниками закладів охорони здоров’я органів внутрішніх справ про випадки звернення до закладу пацієнтів із тілесними пошкодженнями, якщо є підстави вважати, що вони отримані внаслідок правопорушень кримінального характеру.

Чим же тепер мають керуватися головні лікарі при надходженні «підозрілих» пацієнтів?

На щастя, одночасно зі скасуванням Наказу № 307/105 затверджено новий грунтовний наказ вже згаданих міністерств «Про порядок обліку фактів звернення та доставлення до закладів охорони здоров’я осіб у зв’язку із заподіянням їм тілесних ушкоджень кримінального характеру та інформування про такі випадки органів і підрозділів поліції» від 06.07.2016 № 612/679 (далі — Наказ № 612/679). Цей наказ набрав чинності 23 серпня 2016 року.

Розглянемо основні новації документа.

Як і раніше, на керівників закладів охорони здоров’я Наказ № 612/679 покладає обов’язок забезпечити повноту обліку фактів звернення та доставлення до закладів охорони здоров’я осіб у зв’язку із заподіянням їм тілесних ушкоджень кримінального характеру. А от нововведенням є те, що головні лікарі мають «невідкладно інформувати органи і підрозділи поліції про всі факти звернення та доставлення до закладів охорони здоров’я осіб у зв’язку із заподіянням їм тілесних ушкоджень кримінального характеру (вогнепальних, колотих, різаних, рубаних, забитих поранень), а також визначити працівників, відповідальних за цю роботу» (п. 1).

Порівняємо із вимогою скасованого пункту 1 Наказу № 307/105: «Керівникам лікарень, госпіталей, профілакторіїв, клінік, травмпунктів та інших закладів охорони здоров’я забезпечити негайне інформування органів внутрішніх справ про всі випадки звернення за медичною допомогою осіб з вогнепальними, ножовими пораненнями та з іншими тілесними ушкодженнями, якщо є підстави вважати, що вони отримані внаслідок кримінальних правопорушень чи пригод».

Тобто відтепер необхідно звітувати про абсолютно всі випадки звернення осіб при заподіянні їм тілесних ушкоджень.

Після закінчення огляду постраждалої особи, яка звернулася або була доставлена із тілесними ушкодженнями кримінального характеру, лікар має поінформувати телефоном про факт такого звернення чергову частину органу та підрозділу поліції.

Творці Наказу № 612/679 значно полегшили життя головним лікарям, адже наказом, окрім нової форми журналу, затверджено ще й Інструкцію щодо заповнення в журналі обліку фактів звернення та доставлення до закладу охорони здоров’я осіб у зв’язку із заподіянням їм тілесних ушкоджень кримінального характеру та інформування про такі випадки органів та підрозділів поліції.

Нагадаємо, що Журнал зберігають та ведуть у приймальних пунктах лікарень, госпіталів, профілакторіїв, клінік, травмпунктів та інших закладів охорони здоров’я. За ведення журналу відповідають працівники лікувально-профілактичного закладу, що займаються прийомом осіб, які звернулися та доставлені із заподіяними тілесними ушкодженнями кримінального характеру.

Керівник закладу визначає наказом працівника, відповідального за ведення Журналу.

Журнал ведуть за формою, наведеною у Наказі № 612/679. Аркуші Журналу мають бути пронумеровані, прошнуровані та скріплені печаткою закладу охорони здоров’я. Записи роблять розбірливо, повністю, охайно і тільки чорнилом чорного або синього кольору. Виправлення і підчистки не допускаються.

Загалом, проблем із заповненням Журналу не має бути, адже у шапці досить детально вказано, що потрібно зазначати у тій чи тій комірці, а, як ми вже наголошували, у Наказі № 612/679 наведено ще й інструкцію щодо його заповнення.

Нові вимоги до ліцензування медичної практики