У Методичних рекомендаціях ведення обліку лікарських засобів та медичних виробів у закладах охорони здоров’я (далі — Методичні рекомендації), затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 09.09.2014 № 635 (далі — Наказ № 635), чітко зазначено, що стоматологічні матеріали є виробами медичного призначення, тобто їх потрібно обліковувати згідно з цими Методичними рекомендаціями.
Проте організація роботи стоматологічних закладів охорони здоров’я істотно відрізняється від інших амбулаторних закладів. Тому найліпшим варіантом є затвердити локальний Порядок приймання, зберігання, відпуску (переміщення), списання лікарських засобів та медичних виробів, який максимально відповідатиме специфіці роботи кожного окремого стоматологічного закладу. Це право визначено у пункті 6 Наказу № 635.
Зокрема, стоматологічним закладам не підходить розділ Методичних рекомендацій щодо обліку лікарських засобів та виробів медичного призначення на постах медичних сестер. Також не враховано той факт, що стоматологічні заклади охорони здоров’я послуговуються спеціальними Нормативами використання лікарських засобів та виробів медичного призначення (далі — Нормативи), за допомогою яких формують прейскурант закладу. Такі Нормативи розроблюють за додаткову плату компанії, що:
- розраховують тарифи на медичні послуги та нозології;
- розраховують кошторис у разі проведення клінічних випробувань лікарських засобів для лікувально-профілактичних закладів;
- організовують діяльність з надання платних медичних послуг;
- розроблюють пакет документів з ціноутворення для функціонування підрозділів з надання платних медичних послуг;
- забезпечують фінансово-економічний супровід діяльності закладів охорони здоров’я;
- складають місячні, квартальні та інші фінансові звіти з розшифруванням кожної статті калькуляції (заробітна плата, матеріали, загальновиробничі, загальногосподарські та інші витрати);
- обгрунтовують та розраховують держзамовлення;
- надають практичну та методологічну допомогу з ціноутворення медичних послуг та нозологій.
Наприклад, Нормативи для Комунального підприємства «Київська міська стоматологічна поліклініка» (далі — Київська міська стоматологічна поліклініка) розробила компанія ТОВ «Медицина ВМ». Під час проведення розрахунків спеціалісти компанії послуговувалися зареєстрованими Міністерством юстиції України методиками, узгодженими з Головним управлінням охорони здоров’я та медичного забезпечення міста Києва та з Головним управлінням цінової політики в місті Києві, Міністерством охорони здоров’я України.
Читайте: "План роботи старшої медсестри на рік: зразок"
Кожній медичній маніпуляції присвоєно унікальний код та наведено перелік лікарських засобів, виробів медичного призначення у кількості, необхідній на одну процедуру (Додаток 1).
У Київській міській стоматологічній поліклініці лікарські засоби та вироби медичного призначення списують за зазначеними вище кодами, які має записувати лікар.
Також лікарські засоби та вироби медичного призначення списують відповідно до наданих Замовлень (Додаток 2).
Отже, у Київській міській стоматологічній поліклініці лікарські засоби та вироби медичного призначення списують відповідно до кодів, зазначених лікарями. За допомогою нормативів, розроблених для цього стоматологічного закладу, головна медична сестра легко визначить скільки матеріальних цінностей було отримано та фактично використано.
Читайте: "Атестаційна справа медичної сестри"
За словами головного спеціаліста відділу зведеної звітності та методології бухгалтерського обліку Міністерства охорони здоров’я України Олени КУЧЕР, стоматологічні заклади охорони здоров’я мають розробити локальні Порядки приймання, зберігання, відпуску (переміщення), списання використаних лікарських засобів та медичних виробів, враховуючи особливості господарської діяльності свого закладу.
Так, кожний заклад має право продумати свою схему обігу лікарських засобів та виробів медичного призначення. Проте під час перевірки з облікової документації має бути зрозуміло, скільки закладом було отримано ліків/медвиробів, скільки — видано у роботу, скільки — фактично використано, скільки — залишилося. Тобто обіг товарно-матеріальних цінностей має бути максимально прозорим.
Оскільки у стоматологічних закладах охорони здоров’я є розроблені нормативи щодо кожної медичної маніпуляції, де перераховано, які ліки та медвироби і в якій кількості використовують, то можна видавати та списувати медикаменти та витратні матеріали згідно з цими нормативами.
Читайте: "Медична сертифікація авіаційного персоналу"
Видавати та списувати стоматологічні матеріали та дрібний стоматологічний інструментарій (що не підлягає дезінфекції і повторному використанню) можна з розрахунку на декілька відвідувань/процедур/пацієнтів. Наприклад, можна розрахувати, на скількох пацієнтів вистачає одного флакону тощо, а потім вписувати необхідну кількість прізвищ у облікову документацію.
Зверніть увагу, що яку б схему ви не визначили найзручнішою для вашого закладу охорони здоров’я, її необхідно затвердити наказом керівника.