Як лікують в Іспанії: що побачили українські медики

Автор

Івчук Володимир

незалежний консультант, старший радник консультаційної компанії Агенція розвитку охорони здоров'я, експерт міжнародних проектів програми U-LEAD with Europe, USAID, GIZ, WB, UNDP
У листопаді 2019 року відбулося медичне турне до Барселони, яке організувало Цифрове видавництво Експертус. Українські лікарі обмінялися досвідом з іноземними колегами та дізналися, як працюють медзаклади Каталонії

Знаковий і яскравий візит до міста Барселона відбувся 6—9 листопада 2019 року з групою керівників медичних закладів з України.

Як набрати бали до атестації 2020

Знаковий тому, що країна Іспанія — успішний зразок побудови ефективної системи охорони здоров’я. А для нас в Україні з 2020 року розпочинається наступний етап реформування системи охорони здоров’я. При чому складніший за попередній — реформування первинної ланки медичної допомоги.

А яскравий тому, що Барселона, і цим усе сказано. Пам’ятаємо, що Каталонія зі столицею Барселона не просто Іспанія, а точніше, не зовсім Іспанія:)) 

Медичне турне 2019 у Барселоні

Організація візиту до Барселони

Насамперед — про організацію візиту. З самого початку все відбувалось, як кажуть, «під патронатом» МЗС України. І в цьому, мабуть, криється успіх організації візиту. В таких випадках розумієш важливість і силу дипломатичної системи. Розумієш також, що в Україні є професіонали в цій царині державної служби.

Генеральне Консульство України в Барселоні забезпечило координацію з МОЗ Каталонії, провідною багатопрофільною університетською клінікою та клінікою сімейної медицини Барселони. Розроблена програма візиту дала змогу зрозуміти, як влаштована система охорони здоров’я, як функціонують медичні заклади різних рівнів медичної допомоги, ознайомитись зі статистикою.

Медицина в Іспанії

Система охорони здоров’я має високий ступінь автономізації. Однак зберігається баланс і розподіл повноважень між політикою в сфері охорони здоров’я на центральному та регіональному рівні.

Території Іспанії мають свої особливості, демографію і потреби. Але усі керуються загальноєвропейськими принципами охорони здоров’я:

  • універсальний доступ кожного жителя до основного пакету медичних послуг незалежно від рівня доходу
  • безпечність
  • пацієнт-орієнтованість

 

Медичне турне 2019 у Барселоні

Принцип субсидіарності при формуванні бюджету на охорону здоров’я є основним. Основним джерелом формування є податки громадян.

Зокрема й завдяки цьому країна комфортна для проживання. Кожен громадянин, сплативши певну суму у вигляді податку, може розраховувати за потреби на планову високоспеціалізовану та екстрену медичну допомогу.

Потрібно сказати, що система охорони здоров’я в Іспанії в цілому і в Каталонії зокрема орієнтована на пацієнта. Здавалось би, цим не здивуєш нікого в Європі, але завжди виникає запитання, хто і яку ціну платить за подібну пацієнт-орієнтованість. У випадку з Каталонією, як і з Іспанією, держава і уряд беруть на себе важливу соціальну і фінансову функцію. Пересічний громадянин відчуває себе достатньо захищеним фінансово, а доступність до усіх рівнів, видів медичної допомоги дуже висока.

Цікаві факти! Складні операції, наприклад трансплантації, дозволено виконувати тільки в державному секторі. Лікування іноземних пацієнтів можуть здійснювати лише приватні медичні заклади.

В країні, незалежно від території, існує замовник в особі Служби здоров’я, який розподіляє бюджетні кошти і контрактує медичні заклади публічного сектору.

Медичне турне 2019 у Барселоні

Ефективність лікарень дає змогу використовувати кошти на охорону здоров’я з максимальною віддачею. І хоча присутня система добровільного медичного страхування, основну роль у забезпеченні стаціонарної та первинної медичної допомоги відіграє держава, а не ринок.

Як і будь-яку країну, Іспанію не обійшла фінансова криза. Але країна швидко відновила економіку, забезпечуючи фінансово охорону здоров’я.

По завершенні візиту залишається відчуття керованості і пріоритетності системи охорони здоров’я в цій країні, бажання приділити більше часу, вивчаючи успішний досвід. Каталонія залишається чудовим прикладом формування принципів охорони здоров’я каталонської моделі: Universality, Equity, Publicly-funding, Quality, Oriented to research and innovation, Provider diversification, Transparency, Participation, Sustainability.

Медичне турне 2019 у Барселоні

 зміст

Нові вимоги до ліцензування медичної практики