Порушення стоматологічних закладів у трудових відносинах
Одна із ліцензійних вимог для закладів охорони здоров’я і фізичних осіб — підприємців, які отримали ліцензію на медичну практику, (ФОП) — дотримуватися трудового законодавства щодо працевлаштування медичного персоналу.
Національна сертифікація з управління стоматологією — 2025
Ліцензіат зобов’язаний укласти трудові договори із медичними працівниками, яких вказав у документах на ліцензування. Зробити це має упродовж місяця після того, як отримав ліцензію (ст. 33 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики, затверджених постановою КМУ від 02.03.2016 № 285; далі — Ліцензійні умови). Інших трудових відносин ліцензіата із медичними працівниками Ліцензійні умови не передбачають.
Ліцензіат не має права допустити до роботи медпрацівника, якого не прийняв у штат на підставі трудового договору. А також не може укладати з медпрацівниками цивільно-правових договорів.
Однак на практиці бачимо дві найтиповіші помилки закладів охорони здоров’я і ФОПів у сфері трудових відносин. Вони:
- залучають медичних працівників до роботи без укладення трудового договору;
- укладають із медичними працівниками цивільно-правові договори.
Цих помилок припускаються і стоматологічні заклади. Такі помилки нерідко стають підставою для судових розглядів. Тож зупинимося на них. Ознайомтеся в журналі «Управління закладом охорони здоров'я» із судовими справами, аналізом позиції судів та з’ясуйте, як запобігти порушенням.
Розглянуті в журналі «Управління закладом охорони здоров'я» помилки в залученні медичних працівників до роботи не нові й поширені серед закладів охорони здоров’я і ФОПів. Тож ще раз нагадаємо: у медицині не працює схема залучення до надання послуг медичних працівників, які не є ФОПами з відповідною ліцензією на провадження господарської діяльності з медичної практики, за цивільно-правовими договорами. Також ризиковано допускати медичних працівників до надання послуг без оформлення трудових відносин із ними.
На сьогодні в усіх регіонах органи Держпраці активно проводять позапланові перевірки медичного бізнесу. Найпоширеніші підстави — звернення працівника, іншої фізичної особи, рішення керівника органу контролю про проведення інспекційних відвідувань, яке ухвалили за результатами аналізу засобів масової інформації, інших джерел, доступ до яких не обмежує законодавство, та інші згідно з постановою КМУ «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю» від 21.08.2019 № 823.
Отже, на часі підготуватися до таких викликів. Проведіть кадровий аудит, аудит зовнішньої інформації, яку оприлюднив заклад на сайтах, у соціальних мережах. Насамперед дайте собі відповідь на запитання: чи всі працівники, які є на сайті закладу, в Instagram, TikTok, Facebook, працевлаштовані за трудовим договором? Знайшли невідповідності — якнайшвидше виправте ситуацію.