Електронний рецепт на наркотичні препарати в Україні: відповіді на найпоширеніші запитання про нововведення

Автор
Експертна редакція порталу
Електронний рецепт на наркотичні та психотропні препарати почне працювати в Україні з листопада 2022 року

Вже з листопада 2022 року в Україні почне діяти електронний рецепт на наркотичні та психотропні препарати. МОЗ дало відповіді на найпоширеніші запитання пацієнтів щодо цього нововведення.

Наркотичні засоби та прекурсори: як не порушити законодавство

Які ліки будуть виписувати за е-рецептом? 

Йдеться про наркотичні (психотропні) лікарські засоби, які й зараз відпускаються виключно за рецептом лікаря на спеціальному рецептурному бланку форми № 3 (ф-3). У медичній практиці ці ліки застосовують для знеболення больових симптомів у пацієнтів зі складними захворюваннями, знеболювання хворих, які отримують паліативну допомогу, лікування психічних розладів; замісної підтримувальної терапії тощо. 

image71

Чи залишиться можливість виписувати рецепти на паперових бланках? 

Так, ЗОЗ, які поки не працюють з ЕСОЗ, тимчасово матимуть таку можливість  впродовж перехідного періоду, який триватиме до кінця року.

image26

Чи діє нововведення на відпуск пільгових препаратів, які пацієнт отримує безоплатно? 

Ні, електронний рецепт буде діяти виключно для відпуску наркотичних (психотропних) лікарських засобів за власні кошти пацієнта. Для отримання ліків на пільгових умовах рецепт на наркотичні (психотропні) лікарські засоби як і раніше виписується на спеціальному паперовому бланку форми ф-3 

image49

 

Які аптеки будуть відпускати наркотичні лікарські засоби за рецептом? 

Придбати наркотичні (психотропні) лікарські засоби за е-рецептом можна у тих аптеках, що мають відповідну ліцензію на відпуск наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та працюють в електронній системі охорони здоровʼя.  

 

image37

Чи можна отримати е-рецепт на наркотичні (психотропні) ліки дистанційно? 

У разі затяжного чи хронічного захворювання або за необхідності продовжити лікування пацієнт може отримати повторний е-рецепт дистанційно, звернувшись до свого лікуючого лікаря телефоном. Як і під час фізичного прийому, пацієнт отримає смс-повідомлення з номером рецепта та кодом його погашення для придбання ліків у аптеці.  

Винятком є призначення ліків для проведення замісної підтримувальної терапії осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів. У таких ситуаціях пацієнти мають отримати е-рецепт тільки на фізичному прийомі. 

image52

Як організувати обіг медичних виробів та лікарських засобів

 Який термін дії електронного рецепта на наркотичні препарати? 

Електронний рецепт на наркотичні (психотропні) лікарські засоби, як і паперовий рецепт на спеціальних бланках форми № 3, дійсний протягом десяти днів з дня виписування. 

 

image65

 

 зміст