Вимоги до реклами медзакладу: законодавство та рекомендації фахівця

Вимоги до реклами медзакладу законодавство висуває чи не найсуворіші. Щоб не накликати штрафів на заклад, ознайомтеся з правилами медичної реклами.

Законодавство про рекламу

Замовляти, створювати й розміщувати рекламу необхідно з дотриманням вимог чинного законодавства, зокрема положень Закону України «Про рекламу» від 03.07.1996 № 270/96-ВР(далі — Закон про рекламу). Він установлює вимоги щодо предмета, змісту, розташування та обсягу реклами.

Рекламу лікарських засобів, медичної техніки, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації регулює стаття 21 Закону про рекламу.

Реклама не повинна підривати довіру суспільства до реклами, порушувати етичні, гуманістичні, моральні норми, нехтувати правилами пристойності. Вона має відповідати принципам добросовісної конкуренції, ураховувати особливу чутливість дітей і не завдавати їм шкоди.

Реклама лікарських засобів, медичних виробів, методів профілактики, діагностики, лікування й реабілітації має містити:

  • об’єктивну інформацію про лікарський засіб, медичний виріб, метод профілактики, діагностики, лікування, реабілітації;
  • вимогу про необхідність консультації з лікарем перед застосуванням лікарського засобу чи медичного виробу;
  • рекомендацію щодо обов’язкового ознайомлення з інструкцією до лікарського засобу;
  • текст попередження такого змісту: «Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я», що займає не менше 15% площі (тривалості) всієї реклами.

Можна рекламувати лише ті методи профілактики, діагностики, лікування і реабілітації, що в установленому порядку дозволені МОЗ. У рекламі не можна давати посилання на терапевтичні ефекти стосовно захворювань, які не піддаються або важко піддаються лікуванню.

Споживачі обов’язково мають розуміти, що наведене повідомлення — це реклама, а рекламований товар — метод профілактики, діагностики, лікування чи реабілітації. Відповідно, заборонено публікувати приховану рекламу.  

Вимоги до реклами медзакладу: законодавство та рекомендації фахівцяЧитайте: "Розміщення реклами медзакладу: основні правила" 

Яка реклама медзакладу порушує законодавство

Лікарі та інші професійні медичні працівники, а також особи, зовнішній вигляд яких імітує зовнішній вигляд лікарів, не мають права брати участь у рекламі лікарських засобів, медичних виробів та методів профілактики, діагностики, лікування й реабілітації (ч. 7 ст. 21 Закону про рекламу).

Приклад: Судовий розгляд рекламного оголошення

Газета «Подільські вісті» в одному з випусків опублікувала таке оголошення: «Центр відновлення зору лазерна мікрохірургія ока «AS». Запрошуємо на обстеження у м. Хмельницький. Пропонуємо всі існуючі методи лікування катаракти, в тому числі мікроструменями води. Лазерне лікування катаракти за 7 хвилин — це реальність, яка пропонується тільки в клініці «AS». Ціни на ультразвукові операції значно дешевші, ніж в інших клініках. Операції виконує заслужений лікар України на сучасному обладнанні». Оголошення також містило фото особи.

Хмельницьке обласне управління у справах захисту прав споживачів оштрафувало Приватне підприємство «Клініка мікрохірургії ока «Ваш зір» (далі — клініка), підрозділом якої є центр «AS», на 2000,00 грн. Підставою стало використане в рекламі зображення лікаря.

Клініка оскаржила це рішення в суді й послалася на те, що особа, зображена на рекламному матеріалі, фігурувала як керівник медичної установи, а не лікар. До того ж сама реклама не містила визначень методів профілактики, діагностики та лікування. Суд заяву задовольнив.

Однак Вищий адміністративний суд України розглянув касаційну скаргу і з’ясував таке:

  • оголошення містило посилання на лікування катаракти лазером та мікроструменями води, а це — реклама методик лікування;
  • напис «операції виконує заслужений лікар України на сучасному обладнанні» розміщений на тлі зображення особи, тож немає підстав вважати, що в цьому випадку вона фігурує як керівник медичної установи.

Вищий адміністративний суд України визнав правильним рішення суду першої інстанції.

Вимоги до реклами медзакладу: законодавство та рекомендації фахівцяЧитайте: "Обробка медичних інструментів: гід по дезінфекції, ПСО, стерилізації в медицині"

Заклад охорони здоров’я може бути спонсором теле-, радіопередач та програм і наводити інформацію рекламного характеру про найменування, знак для товарів і послуг. Водночас він не має права використовувати будь-які посилання на:

  • лікарські засоби, що їх уживають та розповсюджують лише за приписом (рецептом) лікаря;
  • медичну техніку, методи профілактики, діагностики, лікування й реабілітації, застосування яких потребує спеціальних знань та підготовки.

Ці та інші обмеження щодо змісту медичної реклами не поширюються на рекламу, призначену для медичних установ та лікарів. Таку рекламу розміщують у спеціалізованих виданнях, на семінарах, конференціях, симпозіумах тощо з медичної тематики.

Ми розглянули основні вимоги та обмеження щодо змісту реклами. Отже, можна переходити до вибору місць розміщення рекламних матеріалів.зміст

Зміни у ліцензуванні медичної практики у 2024 році

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді