Закордонні поїздки керівників ЗОЗ під час воєнного стану

1719

Запитання

Чи має право керівник медзакладу поїхати у відпустку чи відрядження за кордон під час воєнного стану?

Відповідь

На це запитання в Експертус Медзаклад відповів адвокат, старший викладач кафедри громадського здоров’я ЛНМУ ім. Данила Галицького, завідувач відділу правової роботи Львівської обласної організації профспілки працівників охорони здоров’я України Андрій Олійник.

Успішний управлінець закладу охорони здоров'я — 2023

Закордонні поїздки

Постановою від 27.01.2023 № 69 уряд уніс зміни до Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою КМУ від 27.01.1995 № 57 (далі — Постанова № 69; Правила № 57) Ці правила встановлюють для визначених категорій осіб додаткову умову для виїзду за кордон у період дії воєнного стану, що пов’язана з їхнім службовим статусом.

✅✅Графік відпусток медпрацівників — 2023: як скласти

Так, у разі введення в Україні воєнного стану визначені особи мають право перетинати державний кордон на підставі відповідних рішень про службові відрядження (п. 2-14 Правил № 57). Ці вимоги стосуються таких посад:

  • члени Кабінету Міністрів України
  • перші заступники та заступники міністрів
  • керівники центральних органів виконавчої влади, їхні перші заступники та заступники
  • Державний секретар Кабінету Міністрів України, його перший заступник та заступники,
  • Керівник Апарату Верховної Ради України, його перший заступник та заступники
  • державні секретарі міністерств
  • Керівник Офісу Президента України та його заступники
  • керівники інших допоміжних органів і служб, утворених Президентом України, та їхні заступники
  • Голова Служби безпеки, його перший заступник та заступники
  • Голова та члени Національної ради з питань телебачення і радіомовлення
  • Голова та члени Рахункової палати
  • Голова та члени Центральної виборчої комісії
  • голови та члени інших державних колегіальних органів
  • Секретар Ради національної безпеки і оборони України, його перший заступник та заступники
  • народні депутати України
  • Уповноважений Верховної Ради України з прав людини та його представники
  • Голова Національного банку України, його перший заступник та заступники
  • Постійний Представник Президента України в Автономній Республіці Крим та його заступники
  • голови місцевих держадміністрацій, їх перші заступники та заступники
  • судді Конституційного Суду України
  • судді
  • прокурори
  • керівники інших державних органів та їхні заступники
  • депутати місцевих рад
  • керівники структурних підрозділів державних органів та органів місцевого самоврядування
  • працівники, які заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування
  • керівники державних унітарних підприємств та їхні заступники
  • голова та члени виконавчих органів господарських товариств, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків акцій (часток) належать державі
  • голова та члени виконавчих органів господарських товариств, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків акцій (часток) належать господарським товариствам, частка держави в яких становить 100%, у тому числі дочірніх підприємств
Військовий облік: 10 ключових змін для роботодавців

Постанова № 69 покладає на відповідні органи державної влади, місцевого самоврядування та суб’єктів господарювання обов’язок подати до Державної прикордонної служби списки осіб, на яких поширюються обмеження. У списках зазначають прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) особи, дату народження, займану посаду. А в разі кадрових змін відповідальний орган подає оновлену інформацію не пізніше наступного дня після прийняття такого рішення.

Окрім того, законодавство встановлює окремі випадки, коли пропуск через державний кордон визначених осіб можливий без рішення про відрядження:

  • для жінки та/або чоловіка, який є одиноким батьком, одиноким усиновлювачем або опікуном, піклувальником, прийомним батьком чи батьком-вихователем, які мають або виховують дитину/дітей віком до 18 років, під час виїзду за межі України з метою відвідати дітей або супроводжувати дітей для виїзду за кордон
  • для лікування за кордоном, за наявності документів, які дають право на виїзд з України і в’їзд в Україну, і листа МОЗ про погоджений з іноземною стороною перелік осіб, яких закордонні заклади охорони здоров’я можуть прийняти на лікування. Виїзд пацієнта дозволений у супроводі одного із членів сім’ї першого ступеня споріднення
  • у разі смерті за кордоном одного із членів сім’ї першого або другого ступеня споріднення

Утім у переліку осіб, визначеному у Правилах № 57, немає керівників, їхніх заступників чи працівників комунальних підприємств, установ та організацій, у тому числі й закладів охорони здоров’я. На відміну від керівників і заступників державних унітарних підприємств. Тому працівники та керівництво ЗОЗ можуть виїжджати за кордон у період воєнного стану з особистих причин, наприклад під час відпустки. Тим паче правомірно поїхати у відрядження. Звісно, право на виїзд вони можуть реалізувати за відсутності інших перешкод чи обмежень в загальному порядку, що пов’язані з мобілізацією та/чи воєнним станом. 

Зміни у ліцензуванні медичної практики у 2024 році

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Відпустки медичних працівників

Відпустки медичних працівників через професійні особливості викликають багато запитань у відділу кадрів медичного закладу. Розкажемо, як правильно надати відпустку та які документи оформити
80054