Чи можна змінити графік роботи медпрацівників без їхньої згоди

355
Автор
керівник експертної групи «Експертус Кадри»

Запитання

До війни медичний персонал працював по 12 годин (день або ніч / два вихідних). На період воєнного стану працівників перевели на добовий графік роботи (доба/три), оскільки їм було складно добиратися до закладу. Проте за такого графіка продуктивність праці нижча. Чи можливо перейти до попереднього графіка, якщо персонал проти? Як це зробити?

Відповідь

Так, у порядку зміни істотних умов праці.

Як спланувати штат та оплатити роботу медпрацівників

Зміна режиму роботи, зокрема перехід на змінний режим роботи з тривалістю зміни 12 годин, — це зміна істотних умов праці. Роботодавець має право змінити істотні умови праці за наявності змін в організації виробництва і праці. У мирний час про зміну істотних умов праці роботодавець зобов’язаний повідомити працівників за два місяці (ч. 3 ст. 32 Кодексу законів про працю України; КЗпП).

Під час воєнного стану маєте право не дотримувати двомісячного строку. Достатньо повідомити працівників про зміну істотних умов до того, як їх запровадите (ч. 2 ст. 3 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-ІХ).

Переважно за змінного режиму роботи запроваджують підсумований облік робочого часу.

Увага! При складанні змінних графіків роботи та визначенні тривалості робочої зміни роботодавець та виборний орган первинної профспілкової організації підприємства повинні враховувати характер і умови праці, коли перевтома працівника може становити загрозу життю та здоров’ю як самого працівника, так і його оточення (п. 5 Методичних рекомендацій щодо застосування підсумованого обліку робочого часу, затвердженого наказом Мінсоцполітики від 19.04.2006 № 138).

У закладі охорони здоров’я перевтома медичних працівників може призвести до загрози життю та здоров’ю пацієнтів.

Отже, щоб скасувати подобовий режим роботи та повернутися до графіків з тривалістю робочої зміни 12 годин, дійте в порядку зміни істотних умов праці. Підготуйте працівникам повідомлення про необхідність змінити режим роботи. У повідомленні вкажіть причини, які є підставою змінити істотні умови праці. Наприклад, зазначте:

Робоча зміна тривалістю 24 години спричиняє перевтому працівників. На кінець зміни перевтома призводить до зниження продуктивності праці та може становити загрозу життю й здоров’ю пацієнтів

Працівники на повідомленні зазначають, чи згодні вони працювати в нових умовах. Підготуйте наказ про зміну режиму роботи для тих працівників, які надали згоду. У преамбулі наказу також опишіть причини для зміни режиму роботи. Ознайомте працівників із наказом.

Якщо працівник не погоджується працювати за новим графіком, роботодавець має право його звільнити у зв’язку з відмовою від продовження роботи через зміну істотних умов праці (п. 6 ст. 36 КЗпП).

Безперервний професійний розвиток медичних сестер у 2024 році

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Як організувати роботу сімейного лікаря

19 травня відзначаємо Всесвітній день сімейного лікаря. Тож з’ясуймо, які вимоги нині висуває законодавство до роботи лікарів первинної ланки медичної допомоги
15706

COVID-19: порядок предоставления страховых выплат медикам

Медработник, которому установили инвалидность вследствие заболевания COVID-19, а также родственники в случае его смерти имеют право на одноразовую страховую помощь в соответствии с Законом Украины «Про захист населення від інфекційних хвороб»
1946