МОЗ учетверте за рік виклало в новій редакції протокол «Надання медичної допомоги для лікування коронавірусної хвороби (COVID-19)», затверджений наказом МОЗ від 2 квітня 2020 року № 762 (далі — Протокол № 762).
Підстава — наказ МОЗ від 11.11.2021 № 2495.
Як МОЗ змінює систему профілактики внутрішньолікарняних хвороб
Цього разу розробники Протоколу № 762 відкоригували і доповнили:
- алгоритм лікування за противірусної/імуномодулюючої та підтримуючої терапії у дорослих та пацієнтів дитячого віку із підозрою або підтвердженим COVID-19
- розділ про антикоагулянтну терапію госпіталізованих пацієнтів із COVID-19 та після їх виписки
Тож розповідаємо, як лікувати коронавірусних хворих за новими правилами
Противірусна/імуномодулююча та підтримуюча терапія
У цьому розділі зміни стосуються таблиці 1 «Лікування дорослих пацієнтів». У графі на позначення ступеня тяжкості зник припис «Підтверджений COVID-19». Замість «Підтверджений COVID-19: середній ступінь тяжкості» тепер маємо «середній ступінь тяжкості», так само «тяжкий перебіг захворювання», «критичний перебіг захворювання».
В амбулаторному лікуванні дорослих пацієнтів із легким ступенем тяжкості COVID-19 розробники додали пункт 3: «розгляньте призначення противірусних препаратів прямої дії для груп ризику».
Амбулаторне лікування дорослих пацієнтів із середнім ступенем тяжкості COVID-19 доповнили пунктами 6 і 7.
Антикоагулянтна терапія
Тепер розділ починається із зауваження, що підвищену схильність до тромбоутворення в системі мікроциркуляції та в магістальних судинах внаслідок значної стимуляції імунозапальних і протромбогенних процесів має більшість хворих на COVID-19.
Розробники уточнили алгоритм лікування і виправили неточності в більшості пунктів розділу. А також доповнили Протокол № 762 новими шкалами:
- Шкала IMPROVE Bleed Score для оцінки ризику кровотечі
- Шкала IMPROVE DD для оцінки ризику венозних тромбоемболічних подій після виписки із стаціонару
Що було і як стало з коментарями — дивіться в Таблиці.
Зміни до антикоагулянтної терапії пацієнтів з COVID-19
Оновлений Протокол № 762 містить нову схему антикоагулянтної терапії госпіталізованих пацієнтів із COVID-19 на період госпіталізації та після виписки із стаціонару (на прикладі застосування еноксапарину):
Примітка: Інші низькомолекулярні гепарини, які зареєстровані в Україні (надропарин, далтепарин та беміпарин) та їх дози, слід призначати відповідно до інструкції для медичного застосування.
1. Перебування в реанімаційному відділенні, тромбофілія, ожиріння, тривала іммобілізація (більше 72 годин), серцева недостатність, дихальна недостатність, вік > 70 років, особистий або сімейний анамнез венозної тромбоемболії, активний перебіг раку та/або велика хірургічна операція за останні 3 місяці, більше 7 балів за шкалою IMPROVE DD.
2. Розглянути можливість навчання пацієнтів самостійного парентерального введення низькомолекулярних гепаринів; доза визначається функцією нирок.
Скорочення:
- МА — миготлива аритмія (фібриляція передсердь)
- ВТЕ — венозна тромбоемболія
- ВIТ — відділення інтенсивної терапії
- КК — кліренс креатиніну
- НМГ — низькомолекулярні гепарини
Оновили також таблицю зі шкалою IMPROVE DD для оцінки ризику венозних тромбоемболічних подій після виписки із стаціонару.