КМУ затвердив новий Порядок передачі в оренду державного та комунального майна

На засіданні 3 червня 2020 року уряд ухвалив постанову «Про затвердження Порядку передачі в оренду державного та комунального майна»

Основні зміни в медичному законодавстві за травень

Постанова розроблена на виконання Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 03.10.2019 № 157-IX, який набрав чинності 1 лютого 2020 року. Окрім того, вона детально врегульовує процедуру проведення аукціонів у системі «Прозорро.Продажі».

Затверджений Порядок врегульовує:

  • процедуру укладення

    договорів оренди майна

  • порядок включення майна в переліки першого та другого типів
  • проведення аукціонів в електронній торговій системі «Прозорро.Продажі»
  • передачу майна в оренду без аукціону
  • порядок продовження договорів оренди

Закон про оренду передбачає низку новацій. Наприклад, інформація щодо всіх договорів оренди державного та комунального майна за новим законом є публічною. Вона буде зосереджена на одному ресурсі, яким є «Прозорро.Продажі».

Окрім того, згідно із затвердженим Порядком, усі нові договори оренди укладатимуться лише через електронну торгову систему, всі комерційні договори оренди — через онлайн-аукціони.

Як скласти договір оренди

КМУ затвердив новий Порядок передачі в оренду державного та комунального майна

Олексій Соболев, директор ДП «Прозорро.Продажі», так прокоментував прийняття постанови:

«До 1 лютого 2020 року нові договори оренди укладалися за офлайн-процедурою, яку бачили лише ті, хто став учасником такого конкурсу або процедури. Це створювало передумови для корупції, бо інформацію про те, що певний об’єкт виставляється на орендний конкурс, знали лише «наближені».

Натомість новий Порядок передбачає, що процедура торгів відбуватиметься через електронну торгову систему «Прозорро.Продажі». Олексій Соболев зауважив, що «до цієї системи підключено (тобто фактично виступають її «інтерфейсом» для користувача) близько 47 маркетплейсів. І кожен — завдяки єдиній центральній базі даних — побачить інформацію про новий лот, який би з цих 45 майданчиків, у якому б куточку країни, не виставив інформацію щодо нього. Отже, потенційні орендарі наразі мають більше можливостей для отримання в оренду державного та комунального майна».

Також Закон про оренду прописує чітку процедуру та строки щодо того, як отримати майно в оренду, якщо воно не використовується самою державою чи органами місцевого самоврядування. Саму процедуру оренди майна прискорили: завдяки новому закону тривалість всього процесу скоротилася до мінімум 50 — максимум 95 днів.

Ще одним важливим нововведенням є створення двох типів переліків:

  1. Перелік майна, яке здається через аукціони (комерційно-привабливе майно)
  2. Перелік майна, яке можна надавати в оренду без аукціонів

Олексій Соболев:

«Якщо раніше будь-яка організація з довгого переліку пільговиків мала право на отримання будь-якого майна в оренду без конкурсу, то тепер у орендодавців є можливість визначати об’єкти, які є найбільш цікавими з комерційної точки зору, та виставити їх на аукціон, щоб отримати за них максимальний прибуток. Більшість пільговиків зможуть так само брати майно в оренду, але не ті об'єкти, на які є великий попит від комерційних організацій. Це — одна з найважливіших новацій закону, адже сьогодні є купа прикладів, коли під виглядом «пільговиків» нерухомість в найкращих локаціях орендують невідомі організації і платять за це майно копійки».

Поза тим, стартова орендна плата на аукціонах за новим Законом про оренду розраховується не від оцінки майна, а від його балансової вартості. Електронні аукціони дають змогу знайти ринкову вартість об’єкта «автоматично» — завдяки конкуренції учасників на торгах, за умови повної відсутності «ручного керування» цим процесом. Це допомагає позбутись оцінки як зайвого рудименту й зекономити час та гроші орендодавців.

Обов’язкова оцінка залишилася лише для випадків, коли організація хоче орендувати майно без аукціону. Це дасть можливість державі та місцевим органам влади зрозуміти, якою є «альтернативна вартість» наданого на пільгових умовах без конкурсу майна.

За матеріалами prozorro.sale

Як створити наглядову раду ЗОЗ: алгоритм дій від розробників постанови

Статті за темою

Усі статті за темою

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді