Об’єднані територіальні громади напряму отримуватимуть кошти для утримання амбулаторій

Аби надати громадам можливість ефективно господарювати та забезпечувати належну якість медичної допомоги на первинній ланці, МОЗ розробляє зміни у законодавстві про охорону здоров’я, які дають змогу напряму фінансувати первинку, оминаючи районний рівень.

Під час панельної дискусії заступник Міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк презентував основні параметри реформи, сфокусувавшись на ролі громад як власників медичної інфраструктури.

За його словами, на сьогодні найбільше нарікань від керівників об’єднаних територіальних громад (ОТГ) стосувалося фінансування первинки через Центри первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД), розташовані у райцентрах. «Зараз ситуація виглядає так, що ОТГ в рамках реформи отримує медичну інфраструктуру, але має зв’язані руки і не може господарювати. Ми ініціюємо зміни в основи законодавства про охорону здоров’я, щоб розблокувати цю можливість. Тривають перемовини з профільним комітетом, аби спільно подати зміни, які полягатимуть у тому, що не тільки ЦПМСД будуть суб’єктами надання послуг первинної ланки, але й лікарські амбулаторії і приватні лікарські практики. Тобто будь-яка медична інфраструктура, яка є на території громади і де є лікар, може бути суб’єктом надання допомоги і суб’єктом фінансування», — наголосив Павло Ковтонюк.

Під час форуму голови ОТГ схвалили кроки МОЗ, які стосувались скасування наказу № 33. Тепер вони можуть формувати штат медзакладу відповідно до потреб громади. «Наприклад, наша громада з населенням 8 тис. осіб має ЦПМСД, в якому працює 7 лікарів і було 8 осіб адміністративного персоналу. Після скасування наказу № 33 з’явилась можливість привести цей штат у відповідність. Адже не потрібна посада заступника головного лікаря або посада бухгалтера, оскільки в раді ОТГ є бухгалтер, який може займатись Центром», — розповів один з учасників форуму.

Павло Ковтонюк також відзначив, що голови громад, на відміну від представників районної чи обласної влади, дуже проактивно ставляться до потреби комп’ютеризації первинної ланки. «Вони це сприймають як керівництво до дії, бо розуміють практичний зиск від цих кроків. Вони відчувають свою функцію господаря і не чекають щось від держави, а самі роблять», — зазначив заступник міністра.

Під час форуму представники регіонів також поінформували, що в громадах є запит на реабілітаційні ліжка, денний стаціонар, соціальний догляд. Як приклад, одна з громад Тернопільщини почала діалог з міською та районною лікарнями, домовившись про розподіл функцій. Відтепер лікарня робить операції, а реабілітацію пацієнти проходитимуть у своїй громаді, де відкрили кілька ліжок для догляду та реабілітації.

У підсумку голови ОТГ погодились з позицією МОЗ, що ніякі зміни вектору реформ не скасують потребу підготовки якісної медичної інфраструктури. «Якщо громада займатиметься господарюванням — приводитиме до порядку мережу, займатиметься ремонтом, комп’ютерами, дорогою, житлом, машиною для лікаря — це не скасують ніякі зміни в реформуванні. Тому громади можуть сміливо готувати свою мережу до перетворень», — запевнив Ковтонюк.

Ефективний керівник медсестринського персоналу

Статті за темою

Усі статті за темою

Епілепсія у дорослих: протокол лікування

Яка класифікація епілепсії та які етапи надання допомоги дорослим пацієнтам з епілепсією. Читайте у статті та скачуйте протокол медичної допомоги при епілепсії
9197

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді