Стандарти догляду за пацієнтами значно полегшують цю роботу для медичних працівників, а також дозволяють уникнути помилок і завдати якнайменше дискомфорту пацієнтові, запобігти поширенню внутрішньолікарняних інфекцій. Саме тому їх знання – важлива умова ефективної роботи медсестри.
Вкрай важливо знати і будувати свою роботу на основі стандартів загального і спеціального догляду за за тяжкохворими, бо вони неспроможні себе обслуговувати: робити туалет шкіри, ротової порожнини, промежини, самостійно харчуватися, змінювати натільну та постільну білизну, забезпечувати собі зручне положення в ліжку тощо. Здійснення всіх цих заходів є обов’язком медичного персоналу.
Читайте: "Карта профілактичних щеплень: бланк та правила оформлення"
Отож, перегляньте та збережіть собі стандарти заміни постільної білизни тяжкохворому та надання йому зручного функціонального положення у ліжку, які діють у нашому ЛПЗ.
Перед проведенням будь-яких процедур медсестра повинна чітко знати призначення та рекомендації лікаря, а після проведення процедури – внести інформацію про виконану роботу в листок лікарських призначень.
Медична сестра повинна допомогти пацієнту здійснювати фізичну активність в тих межах, які визначені його стном.
Читайте: "Дезінфекція: види та методи проведення"
Види режимів фізичної активності
Назва режиму фізичної активності | Опис |
Суворий ліжковий | Хворому суворо забороняється рухатися у ліжку, підводитися. Тривалий суворий ліжковий режим є небажаним, бо через фізичну нерухомість знижується тонус, порушуються фізіологічні рефлекси, що спричинює розвиток різних ускладнень (пролежні, тромбози, пневмонії) |
Ліжковий | Хворому дозволяється повертатися, сідати в ліжку, опустивши ноги, виконувати легкі гімнастичні вправи під наглядом медичної сестри |
Палатний (напівліжковий) | Хворий може самостійно повертатися, сідати в ліжку, ходити по палаті. Заходи особистої гігієни, споживання їжі і фізіологічні відправлення хворі здійснюють у палаті |
Загальний | Хворому дозволено прогулюватися на свіжому повітрі |
Читайте: "Карта пацієнта, який вибув із стаціонару: форма № 066/о"
Надання хворому зручного положення у ліжку
Щоб допомогти хворому зайняти зручне положення у ліжку і не завдати йому дискомфорту, медсестра повинна знати:
- Які положення в ліжку цей хворий може займати
- Який режим фізичної активності допустимий для стану цього хворого
- Потрібне обладнання та функціональність ліжка
Положення хворого в ліжку може бути активним, пасивним і вимушеним.
Активне положення пацієнт займає у разі легкого перебігу захворювання або при початковій стадії тяжких захворювань. Хворий самостійно змінює своє положення в ліжку, піднімається, ходить, здійснює заходи особистої гігієни.
Пасивне положення займає дуже ослаблений або непритомний хворий, який самостійно не може змінити своє положення в ліжку. Такий пацієнт лежить так, як його поклали.
Вимушене положення хворі займають для поліпшення свого стану і зменшення болю або задишки.
Завантажте стандарт заміни постільної білизни тяжкохворому, якому заборонено повертатися в ліжку
Завантажте стандарт заміни постільної білизни тяжкохворому, якому дозволено повертатися в ліжку
Завантажте стандарт надання хворому зручного положення у звичайному ліжку
Завантажте стандарт надання хворому зручного положення за допомогою функціонального ліжка