Без належного дотримання правил знезараження рук медичними працівниками можуть поширюватися патогенні та умовно-патогенні мікроорганізми від інфікованої до здорової людини. У закладі охорони здоров’я важливо забезпечити дезінфекцію рук медичних працівників антисептичними засобами, оскільки це один з ефективних методів профілактики інфекційних захворювань серед пацієнтів і працівників.
Для знезараження рук можна їх помити антибактеріальним милом або ж обробити водним або водно-спиртовим розчином антисептичного засобу шляхом втирання.
Миття рук зі звичайним (не антибактеріальним) милом призначене лише для видалення бруду, поту та часткового змивання із поверхні шкіри рук хвороботворних мікроорганізмів. Миття рук зі звичайним милом, порівняно з іншими способами оброблення, забезпечує найліпші результати лише для очищення рук в разі видимого забруднення, перед прийомом їжі, після відвідування туалету.
Читайте: "Положення про інформаційно-аналітичний відділ: збираємо документи для акредитації"
Дезінфекція рук антисептичним засобом є ефективнішим, ніж миття рук антибактеріальним милом. Під час миття рук видаляється більша частина тимчасової (транзиторної) мікрофлори, проте на внутрішній поверхні та кінчиках пальців вона може залишатися.
Спиртовмісні антисептичні засоби є більш ефективним засобом для знищення мікроорганізмів, ніж антибактеріальне мило, і менше сушать шкіру рук.
Читайте: "Епікриз: оформлення, види"
Дезінфекція рук антисептичними засобами
Кількість антисептика, необхідна для дезінфекції рук медичної сестри, кратність оброблення, тривалість та методика оброблення визначені в інструкції із застосування конкретного засобу. Важливою умовою ефективного знезараження рук є підтримання їх вологими протягом рекомендованого часу оброблення.
Якщо у медичного працівника після огляду пацієнта немає змоги вимити руки з антибактеріальним милом або обробити їх антисептичним засобом, можна скористатися спеціальними одноразовими серветками, що просочені спиртом, водно-спиртовим або водним розчином антисептика. Під час протирання шкіри рук такою серветкою шкіра знезаражується та механічно очищується.
Читайте: "Форма № 20: бланк звіту лікувально-профілактичного закладу"
Вимоги до дезінфекції рук
Перш ніж розпочати антисептичне оброблення, руки ретельно осушують. Оптимальним вважають проведення антисептики рук не раніше ніж через 10 хв. після контакту з водою.
Для досягнення максимальної ефективності, як у разі миття рук з милом, так і їх дезінфекції, необхідно, аби в медичного працівника нігті були коротко підстриженими, чистими, без покриття лаком та тріщин на поверхні. Також важливо, аби на руках не було прикрас та годинника, оскільки вони ускладнюють оброблення рук і можуть зумовити травмування й подразнення шкіри. Робота медичного працівника із пошкодженою шкірою рук створює загрозу інфікування пацієнтів та інших працівників закладу охорони здоров’я.
Дезінфекція рук спиртовмісними розчинами антисептиків або іншим засобом без попереднього миття рук здійснюють шляхом втирання засобу в шкіру. Його кількість для використання на один раз має бути зазначена в інструкції для застосування. Особливу увагу приділяють обробленню кінчиків пальців, шкіри навколо нігтів та між пальцями.