Як робити щеплення без помилок

Через програмні помилки під час імунізації люди погано ставляться до вакцинації. Що менше стане програмних помилок, то більше людей згодяться вакцинуватися. Запобігти програмним помилкам можна, якщо проводити навчання серед медичного персоналу, контролювати його роботу, розповсюджувати серед медпрацівників інформаційні листівки про причини програмних помилок під час імунізації і способи, як цим помилкам запобігти

Профілактика інфекційних хвороб за допомогою вакцинації населення в межах Національних програм імунізації (НПІ) запобігає значній кількості захворювань та летальних наслідків.

НПІ — це організаційний компонент МОЗ, спрямований на запобігання захворюванням, інвалідності та смертності від захворювань, яким можна запобігти завдяки вакцинації дітей та дорослих.

Зразки планів на 2020-й: скачайте

Чому виникають ускладнення після вакцинації

Вакцини, що застосовують у межах НПІ, — безпечні й ефективні. Однак суспільство має низьку толерантність до несприятливих подій після імунізації (НППІ).

НППІ — будь-яка несприятлива з медичного погляду подія, що виникає після імунізації та необов’язково має причинно-наслідковий зв’язок із використанням вакцини.

Термін НППІ відповідає сучасним рекомендаціям ВООЗ. Він зазначений у Порядку здійснення фармаконагляду, затвердженому наказом МОЗ від 27.12.2006 № 898.

До НППІ може належати будь-яка несприятлива ознака, відхилення в результатах лабораторних досліджень, симптоми захворювання або саме захворювання.

Населення очікує від вакцин вищого стандарту безпеки порівняно з лікарськими засобами, які застосовують для лікування. Адже здорових осіб вакцинують для профілактики вакцинокерованих інфекційних хвороб.

НППІ можуть виникати з різних причин. Їх пов’язують із:

 • властивостями вакцини, які спричинила дія активних компонентів та/або допоміжних речовин у складі вакцини
 • порушеннями під час виробництва вакцини, зокрема й пристрою для введення, який надає виробник
 • програмними помилками під час імунізації через невідповідне використання, призначення або введення вакцини
 • психологічним стресом під час імунізації
 • випадковою подією, що збіглася в часі

Найчастіше НППІ пов’язані з неналежним використанням вакцини. Термін «використання» охоплює всі процеси, що відбуваються після того, як вакцина залишила місце виробництва. Тому НППІ внаслідок програмних помилок пов’язані з людським чинником, а не властивостями вакцини через дію активних компонентів та/або допоміжних речовин.

НППІ, що належать до програмних помилок, за причинами поділяють на помилки під час таких дій із вакцинами:

 • транспортування, зберігання або відновлення
 • призначення
 • уведення

Правила безпечної вакцинації

Аби запобігти програмним помилкам під час вакцинації, медпрацівники мають належно транспортувати, зберігати й використовувати вакцину. Як саме це робити?

Температурний режим

Вакцини належать до групи медичних імунобіологічних препаратів, тому чутливі до нагрівання й заморожування. Такий вплив температур може позначатися на результаті вакцинації та безпеці вакцини.

Аби зберегти основні властивості вакцин, слід дотримувати необхідних температурних умов на всьому шляху від виробника до споживача.

За чутливістю до температури вакцини поділяють на дві групи:

чутливі до підвищення температури

чутливі до заморожування

для профілактики:
 • кору, паротиту, краснухи (КПК)
 • туберкульозу (БЦЖ)
 • поліомієліту (оральна жива)
 • інфекції, яку спричинив збудник Hemophilus influenzae типу b (ліофілізована форма; далі — Hib-інфекція)
для профілактики:
 • дифтерії
 • правця
 • кашлюку
 • гепатиту В
 • Hib-інфекції (рідка форма)

Тож дотримуйте температурного режиму під час транспортування та зберігання чутливих до підвищення температури вакцин, аби вакцинація була ефективною. Не заморожуйте вакцини, чутливі до низької температури, адже це призведе до розвитку стерильних післяін’єкційних абсцесів через зміну фізичних властивостей вакцин.

Інструкція до вакцини

Дотримуйте протипоказань, зазначених в інструкції для медичного застосування вакцини певного виробника. Насамперед тому, що за однакового антигенного складу вакцин різні виробники можуть застосовувати різні технології виробництва та допоміжні речовини, як-от консерванти, стабілізатори, ад’юванти тощо. Якщо ігнорувати протипоказання, це може призвести до тяжких алергійних реакцій у реципієнта вакцини.

Спосіб уведення

Спосіб уведення залежить від біологічного походження вакцин. Це впливає на формування імунної відповіді на антигени, які входять до складу вакцин. Щоб правильно вводити вакцини, перегляньте на схемі чотири способи введення вакцин різних типів.

Розчинник

Програмні помилки під час імунізації можуть виникати й тоді, коли медпрацівники неправильно використовують розчинник до вакцини (див. Додаток 1).

Додаток 1

10 вимог до використання розчинників

10 вимог до використання розчинниківСкачати вимоги

Відновлення вакцини невідповідним розчинником або застосування іншого лікарського засобу, що зберігався в одному холодильнику з вакциною, можуть викликати побічну дію лікарського засобу. Це пов’язано з властивостями діючої речовини лікарського засобу.

Аби запобігти програмним помилкам, дотримуйте рекомендацій щодо відновлення ліофілізованих форм вакцин КПК, БЦЖ, Hib-інфекції (див. Додаток 2).

Додаток 2

9 вимог до відновлення ліофілізованих форм вакцин

9 вимог до відновлення ліофілізованих форм вакцин Скачати вимоги

Багатодозові флакони з вакциною

За даними фармаконагляду в Україні, програмні помилки найчастіше реєстрували під час застосування вакцин із багатодозових флаконів. Тож будьте обачними, коли їх використовуєте, та дотримуйте вимог інструкції для медичного застосування.

Здебільшого відкриті багатодозові флакони слід:

 • зберігати за температури від 2 °С до 8 °С
 • використовувати протягом 28 днів

При цьому вакцина має відповідати таким критеріям:

перекваліфікована ВООЗ

 • строк придатності вакцини не завершився
 • флакони з вакциною зберігали та надалі зберігатимете за температури, яку рекомендує ВООЗ або виробник.

УВАГА! Якщо на флаконі є індикатор, він має бути видимим на етикетці флакона, а також має зазначати, що строк придатності вакцини не вичерпаний і вакцину не знищували заморожуванням.

Записуйте на флаконі дату, коли відкрили флакон, який надалі зберігатимете для вакцинацій.

Під час застосування відновленої вакцини БЦЖ з багатодозового флакона струшуйте флакон перед забором кожної дози. Якщо цього не робити, збільшується концентрація мікобактерій в одній дозі. Через це зростає ризик розвитку регіональних лімфаденітів.

Оскільки вакцина БЦЖ світлочутлива, після відновлення захищайте її від світла.

За останні три роки знизилася частка програмних помилок після застосування вакцини БЦЖ. Але водночас збільшилася частка програмних помилок у вигляді стерильних післяін’єкційних абсцесів. Вони виникають найчастіше після застосування комбінованої вакцини для профілактики дифтерії, правця та кашлюку (цільноклітинний компонент; АКДП) з багатодозового флакона. Такі програмні помилки можуть виникати через невідповідне струшування багатодозового флакона з вакциною перед використанням, поверхневу ін’єкцію або використання замороженої вакцини, що суперечить інструкції для медичного застосування вакцини АКДП.

За даними ВООЗ, післяін’єкційні абсцеси реєструють із частотою приблизно 1 випадок на 100 000 доз, особливо після застосування вакцин АКДП.

Правила асептики при вакцинації

Ще одна з причин розвитку програмних помилок — недотримання правил асептики (нестерильні ін’єкції) під час роботи зі шприцами й вакцинами в багатодозових флаконах. Особливо це стосується вакцин, що не містять консервантів, випускаються в ліофілізованій формі й потребують відновлення розчинником перед застосуванням.

Під час відновлення вакцини медпрацівники можуть порушувати правила асептики або правила зберігання після того, як закінчиться допустимий строк уже відновленої вакцини. Через це зростає ймовірність контамінації вакцини.

Застосовувати контаміновані вакцини заборонено, адже це призводить до сепсису й інфекційно-токсичного шоку.зміст

Нові вимоги до ліцензування медичної практики