Кращі практики органів місцевого самоврядування у сфері медицини: досвід Нікольської селищної територіальної громади

Нікольська селищна територіальна громада Маріупольського району Донецької області розповіла про свій внесок в роботу закладів охорони здоров'я

Нікольська селищна територіальна громада Маріупольського району Донецької області утворена 17 липня 2020 року, фактично почала своє функціонування з 11 грудня 2020 року. Саме з цього моменту розпочався шлях громади до розвитку територій та створення комфортних умов життя.

Як знайти актуальну грантову програму

Окрему значну увагу було приділено двом закладам охорони здоров’я, засновником яких була селищна рада. Створення комфортних та безпечних умов перебування в цих закладах, як для працівників так і для відвідувачів та здобувачів освіти стало на перше місце перед громадою.

У 2021 році в межах Програми соціального та економічного розвитку громади, були реалізовані заходи щодо посилення протипожежного захисту на об’єктах охорони здоров’я, загальною вартістю 609,400 тис. грн.

У кожному закладі охорони здоров'я є служба охорони праці, в якій в обов’язковому порядку наявний інженер з охорони праці, який забезпечує дотримання всіх норм діючого законодавства щодо проходження навчання, проведення атестації робочих місць, проведення інструктажів тощо.

В галузі охорони здоров’я була розроблена та реалізовувалася Програма «Розвиток системи охорони здоров’я Нікольської селищної ради на 2022-2024 роки», згідно якої передбачено:

  • покращення матеріально-технічної бази закладів;
  • оновлення автотранспорту, страхування водіїв, навчання;
  • підтримка лікарів (забезпечення житлом, відшкодування комунальних платежів);
  • організація підвозу лікарів;
  • оплата навчання студентів медичних вишів для забезпечення громади лікарями вузьких напрямків та лікарями загальної сімейної практики;
  • стимулюючі виплати медичним працівникам.

В межах співпраці з БО та БФ заклади охорони здоров’я на регулярній основі забезпечені засобами індивідуального захисту для медичного персоналу.

Крім того, заклади охорони здоров’я, завдяки цілеспрямованій роботі селищного голови з сільськогосподарськими підприємствами громади, були забезпечені засобами індивідуального захисту (протигазами та респіраторами).

У громаді була створена комісія з вивчення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища, яка на регулярній основі згідно затвердженого графіку (за запитами і позапланово) здійснює моніторингові візити з метою перевірки дотримання правил безпеки та охорони праці, надає консультативну та методичну допомогу керівникам установ/закладів, та за результатами моніторингу складає довідку на ім’я селищного голови щодо необхідності виділення коштів для проведення певних робіт, усунення недоліків та залучення спеціалізованих організацій.

За рік функціонування громади, була вибудована система роботи щодо охорони праці в підпорядкованих закладах та установах: створена комісія, прописано алгоритм дій, розділено функціонал, розроблена та прийнята Програма поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища Нікольської селищної териториторіальної  громади на 2022-2026 роки. Але, настало 24 лютого 2022 року. Вже з перших годин населення відчуло на собі жахи вторгнення ворога.

Нікольська селищна територіальна громада Маріупольського району Донецької області з 05 березня 2022 року є тимчасово окупованою. Ворог зайняв населені пункти та підпорядкував собі заклади, де сьогодні встановлює свої правила та розпоряджається майном.

Але, це нескорена громада, яка попри всі виклики зовнішніх обставин залишається міцним осередком для своїх мешканців.

Завдяки ініціативі та безпосередньо під керівництвом селищного голови Василя Мітька, навесні 2022 року, після окупації території громади, на підконтрольній Україні території було відновлено роботу 3-х закладів загальної середньої освіти та КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги». З березня 2022 року, враховуючи безпекову складову, з метою збереження життя та здоров’я працівників, комунальні заклади були переведені у дистанційний режим роботи. І, система охорони здоров’я та освіти, запрацювала в новому форматі, громада підтримала працівників в нових умовах (всі вони стали ВПО у нових громадах, але залишилися працівниками закладів Нікольської селищної ради), адже всі опинилися на орендованих квартирах з різними умовами. Тому громадою було прийнято рішення щодо забезпечення медиків та освітян джерелами безперебійного живлення, закуплена комп’ютерна техніка (адже все, що потрібно для роботи залишилося на окупованій території), розроблена та втілена в життя програма надання матеріальної допомоги на покращення житлових умов, тому всі працівники комунальних закладів, які відновили свою діяльність на підконтрольній території отримують таку допомогу.

В цьому році у Києві було відкрито тимчасовий пункт базування КНП «ЦПМСД», де для медиків створені належні умови праці (придбані нові меблі, необхідне обладнання, вогнегасники, приміщення має власне сертифіковане укриття). Тепер медики мають власне приміщення для роботи та надання медичних послуг пацієнтам. Тільки в цьому році на створення належних умов праці для медичних працівників (з урахуванням того, що громада релокована і тимчасово не має власної території та втратила всю свою матеріально-технічну базу) виділено 1550,000 тис.грн.

Завдяки співпраці селищного голови з благодійними фондами заклад забезпечено медикаментами, витратними матеріалами, засобами індивідуального захисту.

Окремо треба зазначити, що у Києві працює:

  • дитяча кімната, де працівники, як освіти так і медицини, можуть залишити своїх дітей (враховуючи безпекову ситуацію, працівники дуже часто приходять разом з дітьми, адже і діти поруч, і укриття є, до якого можна потрапити не виходячи з приміщення);
  • кухня для працівників (де можна підігріти їжу, пообідати);
  • Центр Життєстійкості громади, де є професійний психолог, який за потреби та звернення працівника надасть йому кваліфіковану психологічну підтримку, що дуже важливо в наш час, особливо для наших людей, які втратили свої домівки і вимушені розпочинати життя в новому місці та нових умовах.

Громада яка тимчасово втратила свою територію, залишається осередком незламності і продовжує об’єднувати навколо себе людей. Важливі напрямки: освіта та медицина завжди у центрі уваги. Є чітке розуміння, що сьогодні працівники, які попри військовий стан в країні залишаються на своїх місцях та продовжують надавати освітні та медичні послуги, повинні почувати себе у безпеці та мати, принаймні наближені до комфортних (наскільки це можливо в сучасних реаліях) умови праці. Тож працюємо над цим і надалі та віримо у перемогу, повернення до рідної території та реалізації всіх окреслених програм та планів задля покращення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища.

Нагадуємо, що Цифрове видавництво Експертус спільно з Держпраці проведе Всеукраїнську премію «Кращі практики органів місцевого самоврядування — 2024».

Церемонія нагородження відбудеться 20 грудня 2024 року в Києві, в межах конференції «Підсумки року в охороні праці — 2024» від Цифрового видавництва Експертус.
Церемонія нагородження відбудеться 20 грудня 2024 року в Києві, в межах конференції «Підсумки року в охороні праці — 2024» від Цифрового видавництва Експертус.

Атестація медичних працівників — 2025

Статті за темою

Усі статті за темою

Заставки на робочий стіл з календарем робочого часу на грудень 2024 року

Скачайте та використовуйте атмосферні календарі-шпалери для робочого столу на грудень 2024. Не пропустіть професійні свята та орієнтуйтеся в нормах тривалості робочого часу в поточному місяці
1935

СОПи для медсестер: зразки

Зібрали СОПи для медсестер, які можуть знадобитися в щоденній роботі. Зокрема визначили й ті, що актуальні під час воєнного стану
197220

План роботи лікаря на рік

Скористайтеся порадами щодо розробки річного плану роботи. Скачайте зразки планів роботи лікаря на рік
20670

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді