Повернення первинної упаковки з‑під наркотичних препаратів, які пацієнт отримав удома

317
Автор
керівник експертної групи «Експертус Головбух»

Запитання

ЗОЗ отримав препарати, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини та прекурсори, як гуманітарну допомогу. Чи потрібно повертати первинну упаковку з-під використаних препаратів, якщо пацієнт отримав знеболення в умовах ста­ціонару вдома?

Відповідь

Ні, законодавство не має вимоги повертати первинну упаковку з-під наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів, якщо пацієнт отримує лікування вдома.

Наркотичні засоби та прекурсори: курс

Порядок дій для ЗОЗ у разі забезпечення такими речовинами пацієнтів, яким організований стаціонар удома, регулює Порядок придбання, перевезення, зберігання, відпуску, використання тазнищення наркотичних засобів, психотропних речовин іпрекурсорів узакладах охорони здоров’я, затверджений постановою КМУ від 13.05.2013 № 333. Він містить вимоги про повернення невикористаних залишків таких препаратів, проте не містить жодних вимог повертати упаковку з-під використаних препаратів.

Наказ МОЗ «Про деякі питання придбання, перевезення, зберігання, відпуску, використання та знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у закладах охорони здоров’я» від 07.08.2015 № 494 наголошує, що порожні ампули, блістери з-під використаних наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів не потребують додаткового кількісного обліку та окремої процедури знищення. Це ж твердження містить й офіційний сайт Держлікслужби (Головна → Для суб’єктів господарювання → Інформація для лікувально-профілактичних закладів та суб’єктів господарювання, які здійснюють виробництво, оптову та роздрібну торгівлю підконтрольними речовинами щодо порядку їх знищення).

Єдину вимогу щодо особливого порядку поводження із відходами містить п. 15 Порядку провадження діяльності, пов’язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, та контролю за їх обігом, затвердженого постановою КМУ від 03.06.2009 № 589. Так, порожня упаковка у вигляді ампул підлягає знищенню, якщо:

  • ЗОЗ використовує засоби і речовини, які увійшли до таблиць ІІ та ІІІ та списку 1 таблиці ІV Переліку, що затверджений постановою КМУ від 06.05.2000 № 770;
  • препарати із наркотичним вмістом перебувають в ампулах і використані в кількості, що перевищує гранично допустиму.

Отже, немає вимог повертати упаковку з-під використаних препаратів. Проте ЗОЗ несе відповідальність за знищення ампул у двох зазначених випадках.

Зміни у ліцензуванні медичної практики у 2024 році

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Як працює програма реімбурсації «Доступні ліки»

З'ясуйте, що передбачає програма «Доступні ліки» в Україні, який повний перелік доступних ліків та як ЗОЗ долучитися до програми. Скачайте Реєстри лікарських засобів і медичних виробів, які підлягають реімбурсації
380655

Епілепсія у дорослих: протокол лікування

Яка класифікація епілепсії та які етапи надання допомоги дорослим пацієнтам з епілепсією. Читайте у статті та скачуйте протокол медичної допомоги при епілепсії
7676

Епілепсія у дітей: протокол лікування

Читайте у статті загальні відомості про епілепсію, етапи надання допомоги дітям з епілепсією. Скачуйте протокол медичної допомоги при епілепсії
4832

Цукровий діабет першого типу: протокол лікування

14 листопада — Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом. За якими симптомами діагностують цукровий діабет 1-го типу та який алгоритм ведення пацієнтів з цією хворобою — читайте у статті
9611