Відсторонення від роботи невакцинованого медичного працівника

Автор

Петровська Олена

експерт із кадрових питань, Київ
Вакцинація від COVID-19 добровільна, але вже не для всіх. МОЗ затвердило перелік організацій, працівники яких зобов’язані вакцинуватися. Серед них і працівники закладів охорони здоров’я. Невакцинованих керівник має відсторонити від роботи без збереження заробітної плати

 

Відсторонення невакцинованих медичних працівників

8 листопада 2021 року набув чинності наказ МОЗ «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням» від 04.10.2021 № 2153 (далі — Наказ № 2153; Перелік № 2153). 

Яка відповідальність загрожує за фальшиві COVID-сертифікати

Хто має обов’язково щепитися проти COVID-19

Із цього дня на період дії карантину, встановленого КМУ, зобов’язані мати щеплення проти COVID-19 працівники:

 • центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів
 • місцевих держадміністрацій та їх структурних підрозділів
 • закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, зокрема спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності

Наказом від 01.11.2021 № 2393 МОЗ розширило цей Перелік № 2153 ще трьома категоріями громадян. Із 9 грудня 2021 року щеплення від COVID-19 обов’язкове для працівників:

 • підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади
 • установ і закладів, що надають соціальні послуги, закладів соціального захисту для дітей, реабілітаційних закладів
 • підприємств, установ та організацій, включених до Переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого постановою КМУ від 04.03.2015 № 83

Наказом від 30.11.2021 № 2664 МОЗ додало до Переліку № 2153 працівників:

 • органів місцевого самоврядування
 • закладів охорони здоров’я державної та комунальної форми власності
 • комунальних підприємств, установ та організацій

Наказ № 2664 офіційно опублікувала газета «Офіційний вісник України» від 31.12.2021 № 100, тож він почав діяти 31 січня 2022 року. 

✅✅✅ МОЗ дозволило медпрацівникам отримувати третю дозу вакцини проти COVID-19

Відсторонення невакцинованих медичних працівників від роботи: алгоритм

Заклади, вказані у Наказі № 2153, мають відсторонити від роботи без збереження зарплати працівників, які не вакцинувалися проти COVID-19 (п. 41-6 Постанови КМУ від 09.12.2020 № 1236). Виняток — працівники, які мають абсолютні протипоказання згідно з:

 • інструкціями до застосування вакцин
 • рішеннями Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики
 • Переліку медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень, затвердженого наказом МОЗ від 16.09.2011 № 595

NB! Вакцинуватися мають усі працівники закладу. 

Роботодавець з Переліку № 2153, має поінформувати всіх працівників без винятку:

 • про необхідність отримати обов’язкове профілактичне щеплення від COVID-19
 • можливі місця (пункти) проведення обов’язкового профілактичного щеплення від COVID-19
 • правові наслідки у разі відмови або ухилення від обов’язкового проведення профілактичного щеплення від COVID-19 — відсторонення від роботи (Лист Мінекономіки від 03.11.2021 № 4706-06/52950-03)

Перш ніж оформляти відсторонення, зажадайте документ про вакцинацію, роз’ясніть, що відсторонення правомірне, задокументуйте в акті, що працівник ухиляється або відмовляється щепитися, і лише після цього складайте наказ.

 

Зажадайте документ про вакцинацію

 

Попросіть працівників надати документ, який підтвердить профілактичне щеплення проти COVID-19. Наприклад:

 • документ, який підтверджує, що працівник отримав повний курс вакцинації або одну дозу дводозної вакцини від COVID-19, включеної ВООЗ до переліку дозволених для використання в надзвичайних ситуаціях
 • міжнародний, внутрішній сертифікат або іноземний сертифікат, що підтверджує вакцинацію від COVID-19 однією дозою дводозної вакцини (жовті сертифікати) або однією дозою однодозної вакцини чи двома дозами дводозної вакцини (зелені сертифікати), які включені ВООЗ до переліку дозволених для використання в надзвичайних ситуаціях

Інформуйте працівників письмово. Письмове повідомлення стане у пригоді в суді, якщо працівник оскаржуватиме відсторонення, посилаючись на те, що не знав про необхідність надати документ про вакцинацію або довідку про абсолютні протипоказання до профілактичних щеплень. Або стверджуватиме, що йому не пояснили правові наслідки відмови або ухилення від обов’язкового проведення профілактичного щеплення проти COVID-19. Запасіться письмовими доказами того, що повідомили працівника. 

NB! Без документа про вакцинацію роботодавець повинен відсторонити працівника від роботи без збереження зарплати.

Повідомлення працівнику про обов’язкове щеплення проти COVID-19

Відсторонення від роботи невакцинованого медичного працівника

Скачати

 

Роз’ясніть, що відсторонення правомірне

Працівники питатимуть вас, наскільки законно відстороняти без зарплати через відсутність щеплення. Посилайтеся на норми статті 46 КЗпП. Роботодавець може відсторонити працівника від роботи, якщо той — в нетверезому стані, ухиляється від медогляду або в інших випадках, передбачених законодавством.

Відсторонення через відсутність щеплення — це якраз той самий «інший випадок, передбачений законодавством». 

МОЗ має право визначати перелік категорій професій, де вакцинація обов’язкова з огляду на потенційну небезпеку для суспільства на підставі Закону про захист населення від інфекційних хвороб». Відповідно до статті 12 цього закону і затвердили Наказ № 2153.

Аргументи про законність відсторонення. Відстороняти від роботи зобов’язує постанова Кабміну. КМУ закріпив вимогу про відсторонення у пункті 19 постанови КМУ «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236» від 20.10.2021 № 1096 (далі — Постанова № 1096). Якщо керівник не дотримає постанови, сплатить штраф.

Інформуйте працівників, що за період відсторонення від роботи без збереження зарплати роботодавець не сплачуватиме страхового внеску на соціальне страхування, отже, до страхового стажу цей період не зарахують. Не зарахують період неоплачуваного відсторонення і до стажу, що дає право на щорічну відпустку (ст. 9 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР).

Чи можна надати відпустку відстороненому працівнику?

 

Задокументуйте випадок ухилення або відмови працівника від проходження щеплення

Складіть акт про відмову працівника від обов’язкового профілактичного щеплення проти COVID-19. Аби мати додаткові гарантії правомірності своїх дій, складайте акти в присутності свідків. Це можуть бути керівник працівника, секретар, член профспілки, менеджер з управління персоналом.

Якщо суть інциденту у відмові працівника поставити підпис і дату у повідомленні про обов’язкове профілактичне щеплення проти COVID-19, спочатку зачитайте працівнику це повідомлення при свідках. Потім складіть акт.

Якщо працівник отримав повідомлення, але не згоден надати документ про вакцинацію або довідку про абсолютні протипоказання до профілактичних щеплень проти COVID-19 у визначений термін, — це також заактуйте.

 

Видайте наказ про відсторонення

Якщо працівник не надав документів, продовжує ухилятись або відмовлятись від щеплення за відсутності протипоказань, складіть наказ про відсторонення

Наказ про відсторонення від роботи невакцинованого працівника

Відсторонення від роботи невакцинованого медичного працівника

Скачати

 

Ознайомте працівника з наказом під підпис (п. 19 Постанови № 1096).

Інформуйте його, що до роботи його допустять після того, як:

 • він надасть документ про щеплення проти COVID-19 або довідку про абсолютні протипоказання до профілактичних щеплень
 • роботодавець наказом допустить його до роботи

NB! Коли працівник надасть документ про вакцинацію або довідку про протипоказання до щеплення, видайте наказ про допуск до роботи

 

 

 

зміст

Нові вимоги до ліцензування медичної практики