Постанова Державної санітарно-епідеміологічної служби України «Про забезпечення заходів щодо профілактики грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій в епідсезон 2012–2013 років» від 17.09.2012 № 27

Постанова Держсанепідемслужби від 17.09.2012 № 27


ДЕРЖАВНА САНІТАРНО-­ЕПІДЕМІОЛОГІЧНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

17.09.2012       № 27


Про забезпечення заходів щодо профілактики грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій в епідсезон 2012–2013 років

Епідемічний сезон грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ) 2011–2012 років в Україні характеризувався помірною інтенсивністю. За період з жовтня 2011 року по травень 2012 року на грип та ГРВІ захворіло 5584518 осіб (показник 12247,2 на 100 тис. населення), що становило 12,3% від усього населення України.

Протягом епідемічного сезону грипу 2011–2012 років було зареєстровано дві епідемічні хвилі. Підйом захворюваності на грип та ГРВІ припав на 46–48 тиждень 2011 року та 11–12 тиждень 2012 року без перевищення епідемічних порогів, за винятком Луганської області, де відзначалось перевищення розрахункового епідпорогу на 5,0–15,1% на 46–48 тижні у 2011 році.

Переважним збудником минулорічного підйому захворюваності на грип, як в країнах Північної півкулі, так і в Україні, був вірус грипу A/Перт/16/2009 A(H3N2). Спостерігалась також сумісна циркуляція вірусів грипу типу В двох різних генетичних гілок.

З метою попередження виникнення та локалізації групових осередків грипу та ГРВІ в епідемічному сезоні 2011–2012 років здійснювався комплекс профілактичних та протиепідемічних заходів: застосовувалася практика призупинення навчально-­виховного процесу в освітніх закладах, скасування масових заходів (культурних і спортивних), позапланові перевірки по дотриманню санітарно-­протиепідемічного режиму в місцях масового перебування людей. Проводилась робота з інформування населення про заходи особистої та громадської профілактики захворювань на грип та ГРВІ. Усі ці заходи сприяли стримуванню розповсюдження грипу та ГРВІ серед населення.

Враховуючи ситуацію минулого епідемічного сезону, прогноз ВООЗ та Національної академії медичних наук щодо захворюваності на грип та ГРВІ, у наступному епідемічному сезоні 2012–2013 років в Україні прогнозується сумісна циркуляція вірусів грипу A(H3N2), а саме — нового штаму A/Вікторія/361/2011, який поки що не зреалізував в нашій країні свої епідемічні властивості, а також нового для України штаму вірусу грипу B/Вісконсін/1/2010. Не виключена можливість циркуляції вірусу грипу A/H1N1/Каліфорнія/2009, але його роль в епідемічному процесі буде другорядною.

Усі зазначені штами ввійшли до складу актуальних сезонних вакцин проти грипу для країн Північної півкулі на сезон 2012–2013 як такі, що рекомендовані ВООЗ для виробників грипозних вакцин, а саме:

  • A/Каліфорнія/7/2009 (H1N1) — подібний вірус;
  • A/Вікторія/361/2011 (H3N2) — подібний вірус;
  • B/Вісконсін/1/2010 — подібний вірус.

Таким чином, проведена заміна двох штамів вірусу грипу, у зв’язку з чим можливо припустити більш інтенсивний характер перебігу епідемічного процесу в майбутньому епідемічному сезоні.

З метою профілактики грипу та ГРВІ серед населення України, керуючись ст. 40 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»,

постановляю:

1. Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській і Севастопольській міським державним адміністраціям:

1.1. Провести засідання надзвичайних протиепідемічних комісій, на яких розглянути питання про підготовку до епідемічного сезону 2012–2013 років, внести необхідні корективи до планів з організації профілактичних і протиепідемічних заходів на сезон підйому захворюваності на грип та ГРВІ, передбачити своєчасне виділення асигнувань на закупівлю вакцин проти грипу, інших засобів профілактики та лікування грипу і ГРВІ, придбання діагностичних препаратів, дезінфекційних та антисептичних засобів та засобів індивідуаль­ного захисту.

1.2. Забезпечити виконання постанови головного державного санітарного лікаря України від 11.11.2009 № 27 «Про заходи щодо вакцинації населення проти грипу, в т. ч. пандемічного».

1.3. Забезпечити оперативний аналіз та своєчасне коригування здійснюваних профілактичних і протиепідемічних заходів у ході епідемічного сезону 2012–2013 років із грипу та ГРВІ.

1.4. Взяти під особистий контроль роботу керівників відповідних служб, підприємств, установ та організацій, незалежно від форм власності, щодо забезпечення необхідного температурного режиму в дитячих, освітніх, лікувально-­профілактичних установах та закладах, житлових приміщеннях, на транспорті в епідсезон 2012–2013 років та по створенню в зазначений період належних умов для працюючих на відкритому повітрі.

1.5. Вжити заходів щодо укомплектування дошкільних, загальноосвітніх закладів медичними кадрами, забезпечення медичних пунктів необхідними засобами та обладнанням (термометри, бактерицидні випромінювачі, дезінфекційні та антисептичні засоби, засоби особистої гігієни та індивідуального захисту).

1.6. У разі ускладнення епідемічної ситуації з грипу та ГРВІ запроваджувати посилений протиепідемічний режим в установах, організаціях і закладах охорони здоров’я, незалежно від форм власності, у місцях масового перебування людей (аеропорти, вокзали, автовокзали, морські, річкові порти), навчальних закладах, закладах культури та освіти, на підприємствах тощо.

1.7. Забезпечити належну комунікацію із засобами масової інформації щодо висвітлення питань профілактики сезонного грипу та ГРВІ, друк та поширення серед населення інформаційних матеріалів, пам’яток про епідемічну ситуацію та заходи щодо запобігання захворювань на грип та ГРВІ.

2. Керівникам підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності:

2.1. Розглянути питання закупівлі вакцин проти грипу для своєчасного проведення профілактичних щеплень та засобів для неспецифічної профілактики грипу та ГРВІ серед працівників.

2.2. Організувати роботу в зимовий період 2012–2013 років щодо дотримання необхідного температурного режиму та забезпечення працюючих на відкритому повітрі приміщеннями для обігріву та прийому харчових продуктів.

2.3. У разі ускладнення епідемічної ситуації запровадити посилений протиепідемічний режим та забезпечити проведення дезінфекції на підприємствах, закладах і установах.

3. Міністру охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, начальникам управлінь охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій:

3.1. Перевірити готовність закладів охорони здоров’я до підйому захворюваності на грип та ГРВІ, особливу увагу звернути на підготовку госпітальних баз, наявність необхідного запасу противірусних препаратів; дезінфекційних, антисептичних та засобів індивідуального захисту; спеціальної медичної апаратури, тест-­систем, реагентів та витратних матеріалів для проведення вірусологічних досліджень на грип, укомплектування бригад для надання консультативної та медичної допомоги.

3.2. Організувати систематичне навчання медичного персоналу, у тому числі додатково залучуваного з питань профілактики, діагностики і лікування грипу та ГРВІ.

3.3. Спільно з управліннями освіти і науки організувати впровадження інформаційно-­просвітницьких програм, інтерактивних форм роботи для здобуття знань і формування життєвих навичок щодо профілактики грипу та ГРВІ.

3.4. Забезпечити дотримання належних умов транспортування і зберігання вакцин проти грипу в закладах охорони здоров’я та аптечній мережі.

3.5. Забезпечити організацію забору матеріалу від хворих на грип та ГРВІ, в першу чергу — в організованих колективах, а також від осіб із тяжкою клінічною картиною, з метою ідентифікації збудника методами лабораторної діагностики.

3.6. Забезпечити незнижуваний запас лікарських засобів, у тому числі противірусних препаратів, засобів індивідуального захисту в закладах охорони здоров’я та аптечній мережі.

3.7. Забезпечити здійснення санітарно-­освітньої роботи серед населення про заходи індивідуальної і колективної профілактики грипу та ГРВІ, необхідності своєчасного звернення за медичною допомогою у разі появи ознак захворювання.

4. Головному державному санітарному лікарю Автономної Республіки Крим, голов­ним державним санітарним лікарям областей, міст Києва та Севастополя, на водному, залізничному, повітряному транспорті забезпечити:

4.1. Навчання фахівців, які проводять дослідження матеріалу від хворих на інфекції верхніх і нижніх дихальних шляхів.

4.2. Систематичний моніторинг та розшифровку етіології захворювань на грип та ГРВІ, в першу чергу — в організованих колективах, а також у осіб з тяжким клінічним перебігом хвороби із застосуванням методів лабораторної діагностики.

4.3. Нагляд за організацією та проведенням імунізації населення проти грипу, транс­портуванням і зберіганням імунобіологічних препаратів у закладах охорони здоров’я та аптечній мережі.

4.4. Нагляд за дотриманням санітарно-­протиепідемічного режиму в закладах охорони здоров’я, навчальних закладах, на об’єктах торгівлі, громадського транспорту, в готелях та інших місцях масового скупчення людей, контроль за виконанням обмежувальних заходів закладами охорони здоров’я та навчальними, підприємствами торгівлі, громадського харчування, ринками та іншими організаціями.

4.5. Нагляд за підготовкою підприємств, установ та організацій, незалежно від форми власності, до осіннь-о­зимового періоду в частині забезпечення дотримання оптимального температурного режиму.

4.6. Контроль за своєчасністю проведення обліку та аналізу захворюваності на грип та ГРВІ, повнотою лабораторних досліджень, а також передачею інформації в установленому порядку.

4.7. Аналіз та надання пропозицій щодо необхідності забезпечення вірусологічних лабораторій закладів та установ державної сАНІТАРНО-­ЕПІДЕМІОЛОГічної служби, комплектами обладнання для проведення досліджень методом ПЛР, тест-­системами, реагентами та витратними матеріалами для проведення вірусологічних досліджень на грип та ГРВІ.

4.8. Доведення цієї постанови до відома та виконання керівникам всіх відомств, організацій та суб’єктів підприємницької діяльності.

4.9. Надання щотижневої, у разі ускладнення епідемічної ситуації щоденної, інформації про хід виконання цієї постанови до Державного закладу «Центральна сАНІТАРНО-­ЕПІДЕМІОЛОГічна станція МОЗ України» в електронному та паперовому вигляді.

5. Керівникам державних сАНІТАРНО-­ЕПІДЕМІОЛОГічних служб центральних органів у сфері оборони, внутрішніх справ, з питань охорони державного кордону, з питань виконання покарань, Державного управління справами, Служби безпеки України:

5.1. Інформувати керівників центральних органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які знаходяться у сфері їх управління, про основні профілактичні, санітарно-­протиепідемічні заходи з урахуванням прогнозу щодо захворюваності на грип в епідемічному сезоні 2012–2013 років.

5.2. Посилити державний сАНІТАРНО-­ЕПІДЕМІОЛОГічний нагляд та забезпечити своєчасну організацію профілактичних та протиепідемічних заходів на підприємствах, установах та організаціях, що знаходяться у сфері управління міністерств і відомств.

6. Головному лікарю Державного закладу «Центральна сАНІТАРНО-­ЕПІДЕМІОЛОГічна станція МОЗ України» розробити схему надання інформації, забезпечити її узагальнення та подання щоп’ятниці до Державної сАНІТАРНО-­ЕПІДЕМІОЛОГічної служби України, у разі ускладнення епідемічної ситуації — щоденно.

7. Відділу організації державного сАНІТАРНО-­ЕПІДЕМІОЛОГічного нагляду Держсанепідслужби України продовжити співробітництво з Європейським регіональним бюро ВООЗ, що спрямоване на розвиток і зміцнення системи епідеміологічного нагляду, лабораторного моніторингу за грипом та ГРВІ.

Контроль за виконанням постанови залишаю за собою.

Перший заступник
головного державного санітарного лікаря України
 О. П. КРАВЧУКзміст

Нові вимоги до ліцензування медичної практики